Reklama sklepu na Tik Toku – Kiedy warto i jak ją zrobić?

Ilość wyświetleń artykułu: 174

Czas czytania: 10 minut

reklama na tik roku, tik tok, tik tok czy warto, sklep internetowy tik tok, marketing na tik toku

Wielu specjalistów w sklepach internetowych od dawna myśli, jak trafić do młodszych generacji ze swoim przekazem. Nieraz dużą trudność sprawia im zarówno znalezienie młodych ludzi, jak ich zainteresowanie. Okazuje się, że to właśnie reklama sklepu na Tik Toku może Ci pomóc trafić do wspomnianej grupy. 150 krajów, w których działa aplikacja i ponad miliard użytkowników to liczby, które potrafią zrobić wrażenie, prawda? Dowiedz się, jak komunikować w ramach tego serwisu. 

Czym jest aplikacja Tik Tok? 

Tik Tok to serwis społecznościowy, wykorzystywany głównie na smartfonach. Umożliwia on użytkownikom dodawanie filmów o długości do 60 sekund. Mogą oni też komentować, lubić lub obserwować inne profile i filmy, które ich zainteresowały. Platforma oparta jest o format wideo, a podczas dodawania filmu, Tik Tok udostępnia nam, jako twórcom, wiele opcji edycji, zmiany prędkości, czy nagrywania materiału z poziomu aplikacji. 

Aplikacja z początku stała się popularna za sprawą nagrań, w których młodzi ludzie w rytm i słowa muzyki ruszali ustami. Znano ją również z różnego rodzaju scenek komediowych. Obecnie jednak znajdziemy tam zarówno treści firm, psychologów, naukowców i innych osób stawiających na edukację. Treści stały się znacznie bardziej zróżnicowane, co sprawia, że coraz większa liczba użytkowników znajduje tam coś dla siebie. 

Wykorzystując szansę na wygenerowanie zasięgów wcześniej mamy szansę na zbudowanie ogólnopolskiej świadomości marki. Platforma umożliwia w sposób organiczny, o ile nie brak nam kreatywności, dotarcie do ogromnej grupy użytkowników. Bardzo duże znaczenie ma jednak pomysł na wideo, które realnie zainteresuje użytkowników na platformie.

Kilka popularnych kanałów z Polski: 

https://www.tiktok.com/@jeleniewska

https://www.tiktok.com/@_rl9?lang=pl

Obecnie nikt już nie wątpi w popularność Tik Toka. Może nawet już dostałeś od znajomego link lub wideo z tego serwisu, np. w wiadomości na Facebooku, lecz nie zdawałeś sobie sprawy, że tak samo można tworzyć dla siebie lub sklepu internetowego. 

Aplikację w Polsce pobrano ponad 5 milionów razy, a na całym świecie w aplikacji miesięcznie loguje się ponad 800 milionów użytkowników. Liczby te ciągle rosną, a Tik Tok okazał się prawdziwym hitem. 

Sklepy internetowe korzystają z aplikacji, aby pokazać kulisy pracy, informacje o swoich produktach, testy wytrzymałości i inne. Inspiracje i poradnik tworzenia zobaczysz w dalszej części artykułu. 

Kto siedzi na Tik Toku? 

Jeżeli zastanawiasz się, kogo znajdziesz na Tik Toku, koniecznie przyjrzyj się poniższym danym. Może bowiem okazać się, że nie znajdziesz tam potencjalnych klientów. A może będzie zupełnie odwrotnie? Zobacz sam!

Jeżeli grupa docelowa, która kupuje w Twoim sklepie internetowym mieści się w przedziale 16-30 lat (lub mniej), powinieneś rozważyć utworzenie tam konta i wartościowych materiałów. Generacja Y i Z czuje się w tym kanale jak w domu i bardzo sprawnie się nim posługuje spełniając kreatywne wizje. 

Raporty mówią (dołączyliśmy źródła w dolnej części artykułu), że około 66% wszystkich osób, które są na Tik Toku, ma mniej niż 30 lat. Sporo, prawda? Niewykluczone, że w przyszłości aplikacja będzie miała bardziej zróżnicowaną liczbę użytkowników, lecz jeszcze nie teraz. 

Młodzi ludzie postrzegają ją jako miejsce, gdzie mogą swobodnie tworzyć, wypowiadać się na ważne dla siebie tematy, bawić i utrzymywać kontakt z bliskimi sobie osobami pod względem zainteresowań, bez nadmiernej kontroli ze strony rodziców. Osoby ze wspomnianej grupy wiekowej zdecydowanie chętniej udzielają się właśnie w aplikacji niż na Facebooku. 

Wraz z upływem miesięcy coraz więcej osób, również starszych, decyduje się na założenie, obserwowanie i tworzenie treści na TikTok. Wspomniane medium społecznościowe już dawno przestało być zabawką dla dzieci. Teraz jest to narzędzie biznesowe, które zarówno firmy, jak i osoby prywatne, wykorzystują w celu budowania marki osobistej, zwiększania sprzedaży w sklepie internetowym i budowaniu społeczności.

Marketing sklepu internetowego na Tik Toku – Możliwości reklamy 

Skoro już wiesz, czym charakteryzuje się Tik Tok ogólnie, czas na przedstawienie możliwości dotyczących działań marketingowych. Aplikacja w Polsce planuje wdrożyć poniższe formaty: 

Brand lenses – Filtry firmowe, z których w następnej kolejności mogą korzystać użytkownicy aplikacji. 

Brand takeover – Format reklamowy, który umożliwia wyświetlenie komunikatu praktycznie od razu po uruchomieniu aplikacji kierując użytkowników do sklepu internetowego lub na stronę. 

Infeed native content – Przekaz reklamowy, który wygląda bardzo podobnie do treści udostępnianej organicznie przez regularnych użytkowników. Pojawia się grupie docelowej w aplikacji, w zakładce “Dla Ciebie”. 

Hashtag challenge – Twój sklep internetowy może np. wymyślić hashtag, określić konkretny cel do osiągnięcia i zaproponować nagrody użytkownikom.

Powyższe metody nie są jedyne, gdyż do wyboru mamy również stary, dobry, influencer marketing i “product placement”. 

Influencer marketing w tym przypadku polegać może na umówieniu się z danym Tik Tokerem na film z wykorzystaniem produktu konkretnej marki. Kluczową rolę, gdy w grę mają wejść duże zasięgi, pełni kreatywność i pomysł na organizację takiego materiału. To od tego będzie zależało, czy wideo się rozniesie po sieci, a marka uzyska korzyści wizerunkowe. 

Przykład takiego influencer marketingu: 

https://www.tiktok.com/@lodykoral/video/6805185117363899653?source=h5_t 

Jak osiągnąć sukces na Tik Toku i zrozumieć algorytm? 

Algorytm na Tik Toku zwraca uwagę na dużo czynników, podobnie jak w innych mediach społecznościowych. Najważniejsze jednak jest tutaj zaangażowanie i długość, przez jaką udało Ci się utrzymać uwagę użytkownika przy swoim materiale. 

Im ciekawsze, a co ważniejsze, wciągające i angażujące będzie Twoje wideo, tym dalej ma szansę trafić. Stosując się do poniższych porad zwiększysz swoje szanse na skuteczne wykorzystanie potencjału tej platformy: 

  1. Odwołuj się do aktualnych tematów – Tik Tok to trendy i aktualne tematy. Przy planowaniu swojego materiału, zobacz w aplikacji, jakie trendy dopiero stają się popularne i jakie do jakich sytuacji, w jaki sposób, możesz się odnieść.
  2. Uczyń obecny trend bardziej kreatywnym – Sposobem, który może zapewnić Tobie duże zasięgi i świadomość marki może być zmiana obecnego trendu lub dodanie czegoś do niego. Przykładem może być w tym przypadku trend w Coca-colą i mentosami. Polegał na tym, aby wrzucić do butelki mentosy i poczekać, aż zacznie z niej “strzelać” napój. Po pewnym czasie popularne stały się wideo, gdzie oprócz Coli, w podobnym trendzie, ludzie testowali również inne napoje. Niektórzy siadali naprzeciwko siebie i celowali wzajemnie do oddzielnych butelek. Wymyśl nowy sposób zaprezentowania obecnego trendu, a odróżnisz się od konkurencji.
  3. Regularność publikacji i spójność – Popularniejsze profile to takie, które trzymają się swojego zakresu tematycznego. Jeżeli zaczynasz od treści edukacyjnych, owszem, możesz od czasu do czasu nagrać inne wideo, lecz Ci, którzy zaobserwowali Twój profil, oczekują prawdopodobnie Twojego, konkretnego zakresu tematycznego. Oprócz tego pamiętaj, aby publikować w małych odcinkach czasu, regularnie, aby nie tworzyć zbyt dużych luk.
  4. Obserwuj trendy – Możesz wykorzystać do tego aplikację Google Trends, gdzie będziesz mógł sprawdzić popularność danych tematów w Polsce i na świecie, aby następnie wykorzystać te koncepcje w swoich wideo.
  5. Hashtagi na Tik Toku – Nie zapominaj o hashtagach! Zadbaj, aby określały one trend Twojego wideo, były zgodne z zakresem tematycznym filmu. Zobacz, jak robią to najpopularniejsi Tik Tokerzy i ucz się od najlepszych.
  6. Angażuj się przy innych użytkownikach – Poznanie platformy, o której opowiadamy w tym artykule wymaga czasu i obycia. Zapoznasz się z nią lepiej, gdy będziesz sprawdzał i oglądał, co się dzieje. A skoro już będziesz przy kilku wideo, zostaw serduszko przy tych, które zyskały Twoją sympatię. Możesz również skomentować te, które wpisały się w Twoje gusta.
  7. Testuj – Najlepszym sposobem na znalezienie złotego środka są długie testy. Może Twoje materiały nie będą najlepsze od samego początku, lecz z czasem będziesz zwiększał jakość. Możesz też zapytać osoby z Twojej potencjalnej grupy docelowej, czy to, co robisz, jest dla nich ciekawe.

Sklep internetowy i Tik Tok – Skąd czerpać inspiracje i pomysły 

Jak reklamować sklep internetowy na Tik Toku? Skąd brać pomysły na treści? Od czego zacząć? Śpieszymy z odpowiedzią. Jeżeli powyższe rady nie są dla Ciebie wystarczające, mamy dodatkowe, specjalnie z myślą o branży e-commerce. 

Magazyn od kulis – Ciekawość nie zna granic. Może Twoich klientów też zaciekawi, co się dzieje z ich zamówieniem po otrzymaniu potwierdzenia mailem? Spróbuj nagrać, jak dobierane są zamówienia. Szczególnie, jeżeli masz procedury lub maszyny, które są niecodzienne i budzą ciekawość. Użytkownicy na Tik-Toku często są ciekawi wyglądu danej pracy od kulis, także magazynowej. 

Testy produktów – Jeżeli masz sklep z elektroniką, kosmetykami lub odzieżą i podobnymi produktami własnych marek, możesz wykonać testy. Dzięki temu, w formie krótkiego wideo, zaprezentujesz przewagi konkurencyjne. Pamiętaj, aby zrobić to jednak w kreatywny, niecodzienny, niekonwencjonalny sposób. 

Treści dopasowane do trendów – Możesz też, jako marka sklepu internetowego, iść drogą użytkowników i publikować w zgodzie z trendami. To może być zabawa, dzięki której utrzymasz kontakt z potencjalnymi klientami i zwiększysz mimochodem świadomość marki, aby przekładało się to np. na poziom konwersji w innych kanałach. 

Historie, które inspirują – A może zaangażujesz pracowników, aby opowiedzieli lub zaprezentowali swoje stanowisko pracy lub obowiązki? Skuteczną praktyką może okazać się również poproszenie młodych klientów o nagranie Tik-Toka z wykorzystaniem zamówionego produktu w ramach zabawy lub konkursu. 

Polskie marki na Tik Toku 

Spójrzmy na przykłady działań marketingowych na Tik Toku wśród lokalnych firm i sklepów. Możemy sprawdzić między innymi działania takich firm jak: 

x-kom 

https://www.tiktok.com/@xkompl 

Ziaja Polska

https://www.tiktok.com/@ziajapolska 

Szansą, którą dostrzega coraz więcej firm w Polsce jest brak przesycenia materiałów sponsorowanych na platformie. Nadal jest ich w naszym kraju stosunkowo mało, a sklepów internetowych, które zdobywają duże zasięgi można szukać ze świecą. Dzieje się tak między innymi ze względu na brak wiary w wyniki lub niezrozumienia algorytmu. Tobie powinno być łatwiej. Pamiętaj jednak, aby przed rozpoczęciem działań sprawdzić, czy na pewno są tam Twoi potencjalni klienci. Powodzenia!

Linki do źródeł:

https://www.wirtualnemedia.pl/artykul/tiktoka-liczba-pobran-polsce-ponad-5-7-mln-razy 

https://wallaroomedia.com/blog/social-media/tiktok-statistics/

Załóż sklep internetowy

W Selly możesz bezpłatnie wypróbować oprogramowanie sklepu internetowego przez 14 dni!
Gotowe szaty graficzne, dopasowana funkcjonalność do etapu rozwoju sklepu i nieograniczone możliwości w rozwoju!

Kontakt

Selly Sp. z o.o.
ul. Księcia Witolda 21/13, 50-202 Wrocław
NIP: 8961565693
REGON: 367683150, KRS: 0000684539

Dział sprzedaży: oferta@selly.pl

tel: +48 533 033 933