Jak założyć sklep na Facebooku? Poradnik 2023

Ilość wyświetleń artykułu: 236

Czas czytania: 7 minut

sklep na facebooku jak założyć
Facebook kojarzony jest przede wszystkim jako najpopularniejsza platforma społecznościowa. Nic dziwnego, ponieważ aktywnych, światowych użytkowników platformy jest aż 1,7 miliarda, a w Polsce jest ich aż 16 milionów. Ze studenckiej platformy, Facebook stał się globalną platformą, która umożliwia kontakt z ludźmi z każdego zakątku świata.Ogromna popularność Facebooka powoduje, że może on być jednym z najważniejszych kanałów sprzedażowych. Platforma, która ma w swoich zasobach wielu użytkowników, posiada wielki potencjał reklamowy, a także sprzedażowy.

Jeśli chcesz rozwinąć swój biznes i założyć sklep internetowy na Facebooku, ale nie wiesz jak się za to zabrać – przeczytaj nasz artykuł.

Sklep internetowy na Facebooku

Platforma Facebook już dawno przestała być utożsamiana jedynie z platformą służącą komunikowaniu się  z innymi użytkownikami portalu, czy dodawaniu zdjęć. Obecnie jest to ogromna platforma handlowa, która udostępnia sklepom internetowym dostęp do potencjalnych klientów, który wcześniej nie był możliwy. Kluczem do efektywnego prowadzenia biznesu jest pojawianie się tam, gdzie są klienci – Facebook jest do tego idealnym miejscem.

Media społecznościowe odgrywają wielką rolę w procesie zakupowym, umożliwiając sklepom interakcję z docelowymi klientami w skali, która dotychczas nie była możliwa.  Dogłębne oraz dokładne profilowanie klientów pozwala dokładnie trafić w ich gust na podstawie zainteresowań oraz preferencji i śladów, jakie codziennie pokazujemy i pozostawiamy po sobie w social mediach. Dzięki temu, firmy skutecznie odpowiadają na potrzeby konkretnych klientów.

Korzyści związane z założeniem sklepu internetowego na Facebooku

Prowadzenie sklepu internetowego na platformie Facebook niesie ze sobą szereg korzyści, zarówno dla sprzedawców, jak i nabywców.

Korzyści dla klientów:

  • przyjazne przeglądanie asortymentu; klient w łatwy sposób może przejrzeć ceny, opisy oraz zdjęcia powiązane z produktem,
  • klient może dodawać wybrane produkty do ulubionych,
  • możliwość sortowania produktów według ceny, trafności oraz daty dodania,
  • łatwa finalizacja transakcji, dzięki bezpośredniemu przekierowaniu do sklepu.

Korzyści dla sprzedawców:

  • bliższy kontakt z klientami,
  • dokładne poznanie potrzeb klientów oraz trafne dopasowanie,
  • sklep na Facebooku pozwala dotrzeć do nowych, potencjalnych klientów,
  • szersza rozpoznawalność marki,
  • badanie statystyk.

Jak widać obustronnych korzyści z prowadzenia sklepu internetowego jest naprawdę dużo. Jeśli już wiesz, jakie wiążą się  z tym pozytywy, czas przejść do instrukcji zakładania sklepu na Facebooku.

Sklep na Facebooku – jak założyć?

Sklep na Facebooku to w zasadzie pewna funkcjonalność, która uzupełnia działalność firmową na platformie. Aby założyć sklep generalnie potrzebujesz tylko posiadać fanpage, czyli stronę na Facebooku oraz być administratorem Menedżera Firmy. Poniżej przedstawiliśmy poradnik krok po kroku, jak szybko i sprawnie założyć sklep na Facebooku.

Osobna zakładka na fanpage’u ze sklepem internetowym

Zakładamy, że jesteś już posiadasz własny fanpage swojego sklepu oraz posiadasz przygotowaną ofertę produktów, które zamierzasz sprzedawać za pośrednictwem Facebooka.

Zaczynamy od dodania zakładki. Nie jest to zbyt skomplikowana czynność – wystarczy, że wybierzesz ją z dostępnej listy opcji w ustawieniach i dodasz na swoim fanpage’u. Przeważnie karta jest już dodana i wystarczy ją jedynie zmodyfikować, możesz sprawdzić tę funkcję wchodząc w ustawienia, następnie “Szablony i karty”. Na tej liście powinna znajdować się opcja “Sklep”, którą należy dodać do fanpage’u oraz przesunąć w odpowiednie miejsce. Teraz musisz tylko skonfigurować sklep.

Metody płatności

Wracamy na utworzoną zakładkę “Sklep”, gdzie warto przeczytać regulamin handlowy i zapoznać się z zasadami jakie narzuca nam platforma. Kolejnym krokiem, powinno być okienko nawiązujące do sposobu dokonywania zakupu przez klientów. Tutaj pojawiają się różne możliwości, więc wybierz metodę finalizacji zakupu, która będzie najbardziej przyjazna dla Ciebie i Twojego biznesu.

Jeśli jesteś szczęśliwym posiadaczem własnego sklepu internetowego – świetnie! Sklep na Facebooku możesz połączyć  z istniejącym sklepem internetowym. W tym przypadku wybierz opcję “Transakcja zakupu w innej witrynie”, dzięki temu klienci będą przekierowani na oficjalną stronę internetową Twojej działalności.

Natomiast, jeśli chcesz prowadzić jedynie sklep na Facebooku, możesz wybrać drugą opcję. Dzięki temu, klient, po zdecydowaniu się na dany produkt i wybraniu go, zostanie przekierowany do okienka na Messengerze. Dla większości użytkowników Facebooka, korzystanie z Messengera jest bardzo przyjazne, dlatego może to być również bardzo dobre rozwiązanie.

Ostatnim aspektem związanym z płatnościami jest wybór waluty, w której mają być dokonywane płatności.

Dodawanie produktów z własnego sklepu internetowego

W sklepie internetowym na Facebooku, każdy z produktów musi być dodawany osobno. Dodatkowo platforma wymusza ręczne dodawanie produktów do sklepu, co na pewno nie ułatwia sprawy w przypadku oferowania dużej ilości produktów.

Znów zaczynamy od wejścia w zakładkę “Sklep”, w której wprowadzamy niezbędne informacje odnośnie oferty. Do każdego produktu warto dodać atrakcyjny opis produktu, który będzie zawierał wszystkie najważniejsze informacje, które mogą interesować potencjalnych nabywców. Równie ważne jest umieszczenie zdjęć produktów – powinny przedstawiać produkt z każdej strony, być wyraźne oraz estetyczne.

Sprzedając na Facebooku, będziesz musiał również podać cenę produktu. Po wprowadzeniu wszystkich wymaganych informacji odnośnie produktów, w zasadzie posiadasz już w pełni funkcjonalny sklep na Facebooku.

Promocja sklepu na Facebooku

Sklep na Facebooku, aby przynosił zyski, warto promować oraz zajmować się działaniami marketingowymi. Istnieją różne sposoby efektywnej promocji biznesu, ale dwa z nich są najbardziej skuteczne.

Reklama na Facebooku

Reklama na Facebooku, czyli Facebook ADS, to system reklamowy utworzony, aby prowadzić kampanie reklamowe na portalach społecznościowych, które należą do Facebooka – na samym Facebooku, Instagramie oraz Messengerze.

Taka forma reklamy pozwala na dotarcie do szerokiego grona użytkowników platformy, a zatem nowych, potencjalnych nabywców Twoich produktów.

Oznaczanie produktów na profilu firmowym

Aktualności na Facebooku są najczęściej wyświetlaną oraz przeglądaną częścią platformy, reklamuj zatem konkretne produkty oznaczając je w postach na swoim fanpage’u. Jest to bardzo proste rozwiązanie, które nie wymaga nakładów finansowych, a dodatkowo dodając posty na stronę firmową rozbudowujesz wizerunek swojego sklepu.

Opłaty związane z prowadzeniem sklepu internetowego na Facebooku

Założenie sklepu oraz prowadzenie go na platformie, nawet z przekierowaniem do Twojego sklepu, nie jest obciążone żadnymi opłatami. Dodatkowo sam Facebook nie pobiera prowizji od sprzedaży, dlatego warto spróbować swoich sił w sprzedaży na tym portalu społecznościowym.

Funkcje w sklepie internetowym na Facebooku

Sklep na Facebooku oferuje różne możliwości dla swoich użytkowników, aby korzystanie z zakładki było bardziej przyjazne dla odbiorców. Karta sklepu kryje wiele ciekawych funkcji, które na pewno zachęcą Cię do skorzystania z tej możliwości.

Sklep testowy 

Facebook umożliwia stworzenie sklepu w wersji testowej, aby lepiej zrozumieć proces jego zakładania oraz obsługi. Jest to świetne rozwiązanie dla osób, które chcą sprawdzić jak działa sklep i jak będą go odbierać przyszli klienci.

Dodawanie produktów do katalogu 

Sklep na Facebooku umożliwia dodawanie wszystkich produktów do jednego katalogu. Sam katalog to nic innego, jak zbiór informacji o artykułach, które zamierzasz sprzedawać na platformie. Dodatkowo, katalog umożliwia zarządzanie wszystkimi produktami oraz aktualizowania odpowiednich produktów, gdy te się zmieniają. Odpowiednia konfiguracja to automatyczne dodawanie nowych produktów do istniejącej już bazy. 

Konfiguracja sklepu na Facebooku

Facebook umożliwia utworzenie sklepu oraz jego personalizację zgodnie z upodobaniami właściciela. Daje to również możliwość dopasowania charakteru Twojego sklepu do oferowanego asortymentu. Dzięki temu możesz decydować o jego układzie, stylu, kolorach, czy elementach powiązanych z marką. Zarządzać sklepem na Facebooku możemy poprzez menadżer sprzedaży na komputerze lub urządzeniu mobilnym. 

Czy warto założyć sklep na Facebooku?

Handel elektroniczny to jedna z najprężniej rozwijających się branż. Powstaje coraz więcej możliwości działania w Internecie, dlatego musisz zdecydować, która z opcji jest najlepsza dla Ciebie i Twojego biznesu. Powyższe argumenty powinny zachęcić Cię do tego, aby założyć sklep na Facebooku i wprowadzić na platformę asortyment.

Sklep na Facebooku będzie bardzo dobrym rozwiązaniem również dla osób, które dopiero rozpoczynają swoja przygodę z e-biznesem. Przede wszystkim platforma jest łatwo dostępna, darmowa, a także umożliwia stworzenie sklepu w wersji testowej. Dodatkowo z Facebooka korzysta olbrzymia ilość osób, a to pozwala na docieranie do szerokiego grona klientów.

Prowadząc sklep internetowy w Selly z łatwością zintegrujesz swoje produkty ze sklepem na Facebooku. Będą one aktualizowały się stale, przez co unikniesz pracy ręcznej i czasochłonnego zarządzania produktami w kolejnym kanale.

Załóż sklep internetowy

W Selly możesz bezpłatnie wypróbować oprogramowanie sklepu internetowego przez 14 dni!
Gotowe szaty graficzne, dopasowana funkcjonalność do etapu rozwoju sklepu i nieograniczone możliwości w rozwoju!

Kontakt

Selly Sp. z o.o.
ul. Księcia Witolda 21/13, 50-202 Wrocław
NIP: 8961565693
REGON: 367683150, KRS: 0000684539

Dział sprzedaży: oferta@selly.pl

tel: +48 533 033 933