Kategorie

Baselinker – Eksport produktów do sklepu

Spis treści:


Konfiguracja

🟠 W celu wyeksportowania produktów do sklepu, konieczne jest poprawne podłączenie integracji opisane w tym artykule: https://www.selly.pl/baza-wiedzy/integracje/integracja-baselinker/

🟠 Jeśli połączenie z Baselinker zostało przeprowadzone już wcześniej (przed datą aktualizacji 30.06.2023), należy wejść w zakładkę Połączenie. Kliknąć przycisk Przetestuj połączenie i zapisać.

 


Dodawanie nowych produktów

🟠 Aby dodać nowe produkty z magazynu Baselinker do sklepu, kierujemy się do zakładki  Produkty -> Lista produktów. Zaznaczamy wybrane produkty do eksportu, klikamy w OPERACJE -> Utwórz produkty w sklepie internetowym

🟠 Pojawi się nowe okno Eksport do sklepu. Wybieramy sklep, do którego ma być wykonany eksport oraz kategorię. W tym przypadku utworzymy kategorie, której nie ma jeszcze w sklepie.

 

 

🟠 Po wykonaniu eksportu możemy podejrzeć jego status. Jak widać eksport produktu 216366037 z Baselinker został wykonany  prawidłowo.

 

🟠 Widok utworzonego produktu ID 35019 w panelu sklepu:


Aktualizacja powiązanych produktów

🟠 Proces aktualizacji dla powiązanych już produktów, odbywa się analogicznie jak w przypadku eksportu produktów do sklepu. Kierujemy się do zakładki w Baselinker  Produkty -> Lista produktów. Zaznaczamy wybrane produkty do aktualizacji i klikamy w OPERACJE -> Utwórz produkty w sklepie internetowym. Po wykonaniu operacji produkty w sklepie zostaną zaktualizowane danymi z Baselinkera. UWAGA: Należy pamiętać, że aktualizacja dotyczy wszystkich pól produktu, więc pola typu: nazwa,opis zostaną nadpisane w sklepie.


Mapowanie / powiązanie produktów

🟠 W sytuacji gdy istnieje taki sam produktu w magazynie Baselinker oraz w sklepie i nie posiada powiązania, to aby uniknąć jego duplikacji należy skorzystać z mapowania. Mapowanie produktów wykonujemy z poziomu panelu Baselinkera. Zakładka Produkty -> Lista produktów.  Klikamy w OPERACJE -> Powiąż z produktami ze sklepu/hurtowni


🟠 Jeśli nasz produkt ma identyczny kod EAN w sklepie oraz w magazynie Baselinker jak w tym przypadku, możemy automatycznie go zmapować. Możemy również skorzystać z automatycznego mapowania poprzez SKU ( kod producenta w Selly).

Włączamy podpowiedzi produktów i zaznaczamy chechbox Dopasuj po numerze EAN, następnie klikamy w przycisk Dopasuj automatycznie. Sprawdzamy poniżej poprawność powiązania, jak widać na obrazku poprawnie dopasowano nasz produkt z Baselinker – Produkt do powiązania z produktem z Selly – Produkt do powiązania w selly, więc możemy zapisać powiązanie przyciskiem Zapisz powiązania.

 

🟠  Komunikat po poprawnym powiązaniu produktów

🟠 Powiązania również są widoczne na liście produktów w Baselinker. Jeśli widzimy ikonę naszego sklepu oznacza to, że produkt jest już powiązany. Od tego momentu można wykonywać jego aktualizacje poprzez akcję Utwórz produkty w sklepie internetowym.


Dodawanie i mapowanie pól dodatkowych

🟠 W celu dodania dodatkowych pól do eksportu, kierujemy się do zakładki Produkty -> Ustawienia -> Pola dodatkowe. Dodajemy poniżej widoczne pola dodatkowe klikając przycisk Dodaj pole dodatkowe. Podczas dodawania nowego pola pamiętajmy, aby wybrać odpowiedni typ dla poszczególnych pól.

🟠 W przypadku dodawania pola Status dostępności wpisujemy wartości w nowym wierszu zgodnie z nazwami w panelu sklepu w zakładce Asortyment/Statusy dostępności.  Ustawienie statusów działa dla statusów, które nie mają zdefiniowanej minimalnej ilości. (statusy nieautomatyczne)

Widok w sklepie:

Widok w Baselinker:

🟠 Dla pola dodatkowego Opcje, w polu wartości kopiujemy i wklejamy następujące wartości:

Hit dnia
Promocja na głównej
Promocja w kategorii
Wyprzedaż
Najlepsza cena
Eksportuj do porównywarek
Nowość

🟠 Po dodaniu wszystkich czterech pól dodatkowych przechodzimy do panelu sklepu Integracje/Integracje dodatkowe/ Baselinker. Klikamy w przycisk mapowanie pól produktu

 

🟠 Teraz należy skopiować z Baselinker ID pól dodatkowych i wkleić je do panelu. W tym celu wracamy do panelu Baselinker do zakładki Pola dodatkowe.  Aby podejrzeć ID pola dodatkowego klikamy przycisk Edytuj.

 

🟠 Kopiujemy jego ID  (lewy dolny róg)

🟠 Wklejamy wartość do panelu sklepu. Operacje powtarzamy dla wszystkich pól dodatkowych.

🟠 Po zapisaniu, w edycji produktu w Baelinkerze pojawiły nam się dodatkowe pola, wartości te będą eksportowane oraz importowane.


Dodawanie opisów zaawansowanych

🟠 W menu Konfiguracja -> Integracje – dodatkowe -> Integracja z baselinker, włączamy możliwość dodawania opisów zaawansowanych.

🟠 W edycji produktu w panelu Baselinker przechodzimy do zakładki Parametry. Dodajemy nazwy parametrów oraz ich wartości. Po ukończeniu prac zapisujemy i dodajemy produkt do  naszego sklepu.

🟠 Produkt został poprawnie dodany. Przechodzimy do edycji kategorii, w której produkt się znajduję. Widzimy poniżej, że słownik Dodatkowe funkcje został dopisany do grupy opisów Funkcje, grupa ta przed dodaniem produktu już istniała w bazie. Odnośnie parametrów: Kolor, Wodoodporny, Dostępny od ręki, Kształt w systemie nie mieliśmy stworzonych takich grup opisów, więc przypisane one zostały domyślnie do grupy Dane Ogólne.


Widok na karcie produktu:

 

 

❗️ Więcej informacji na temat opisów zaawansowanych:  Link do instrukcji

 


Jakie dane dodawane są do produktów Baselinker -> Selly

🟠 Pola:

• Nazwa produktu
• Kategoria
• Cena
• Producent
• SKU – kod producenta
• EAN
• Waga
• Wysokość, Szerokość, Długość
• Opisy
• Opisy zaawansowane

• Zdjęcia

🟠 Pola dodatkowe dostępne po zmapowaniu:

Opcje promocji ( hit dnia, promocja na głównej, promocja w kategorii, wyprzedaż, najlepsza
cena, eksportuj do porównywarek, nowość)
• Czas dostawy
• Kod PCN
• Statusy dostępności
• Tekst promocyjny
• Kod powiązania
• Tag meta DESCRIPTION z rozróżnieniem na sklep główny i sklepy dodatkowe
• Tag meta TITLE z rozróżnieniem na sklep główny i sklepy dodatkowe
• Opisy dodatkowe z rozróżnieniem na sklepy dodatkowe

 

Obecnie jedynie powyższe pola dodatkowe są obsługiwane przez integracje.

 


 

Najczęściej zadawane pytania

 1.  Chcielibyśmy, aby aktualizacja poprzez OPERACJE -> Utwórz produkty w sklepie internetowym nie nadpisywała opisów produktów w sklepie . Czy jest możliwość, aby zablokować aktualizacje opisów z Baselinker do sklepu?
  Tak, można zablokować aktualizacje opisów.  W edycji produktu w sklepie należy ustawić blokadę danych produktów. W poniższej konfiguracji zablokujemy aktualizacje opisów, pozostałe dane jak ceny i ilości będą aktualizowane.
 2.  Jak działa dodawanie kategorii, czy po aktualizacji nie zostanie nadpisana kategoria ustawiona w sklepie?
  Możemy utworzyć kategorię w sklepie na podstawie kategorii w Baselinkerze, jeśli nazwy kategorii będą identycznie w Baselinker oraz w sklepie to integracja nie zdubluję kategorii, tylko przypiszę produkt do istniejącej już w sklepie.
  Po pierwszym eksporcie produktów do sklepu, aktualizacja poprzez OPERACJE -> Utwórz produkty w sklepie internetowym nie nadpisze kategorii ustawionej w sklepie.
 3.  Czy mogę zaimportować cały opis do sklepu wraz z opisami dodatkowymi?
  W sklepie podstawowym importowany jest jedynie pole “Opis”. Dodatkowe opisy są używane dla sklepów dodatkowych.

 

 

 

Kontakt

Selly Sp. z o.o.
ul. Księcia Witolda 21/13, 50-202 Wrocław
NIP: 8961565693
REGON: 367683150, KRS: 0000684539

Dział sprzedaży: oferta@selly.pl

tel: +48 533 033 933