SaaS ecommerce – zalety i wady tego rozwiązania

Ilość wyświetleń artykułu: 188

Czas czytania: 9 minut

saas e commerce

Wybór platformy e-commerce dla właściwego funkcjonowania sklepu internetowego ma ogromny wpływ na jego późniejsze działanie. Jednym z  najpopularniejszych rozwiązań są platformy SaaS (Software as a Service), umożliwiające korzystanie za opłatą abonamentową z profesjonalnego oprogramowania. Na czym polega działanie platformy abonamentowej oraz jakie są jej wady i zalety przeczytasz w naszym artykule.

Czym jest platforma SaaS?

Oprogramowanie jako usługa, czyli SaaS, jest to model udostępniania oprogramowania w chmurze przez sprzedawcę, który zarządza całym oprogramowaniem aplikacji oraz zabezpieczeniami. Niektórzy uważają, słusznie, że własny sklep internetowy do alternatywa dla Allegro. Cały proces odbywa się za pomocą Internetu, a kupujący zobowiązany jest do uiszczenia w określonym czasie opłaty abonamentowej.

Sklep internetowy działający w modelu SaaS jest dostępny praktycznie od ręki, a na jego uruchomienie nie musimy czekać tygodnie, czy miesiące. Wystarczy spersonalizować wygląd za pomocą gotowych szablonów, wprowadzić produkty do sklepu oraz zająć się regulaminy i e-sklep jest gotowy do prowadzenia sprzedaży. Daje to szansę na prowadzenie biznesu w Internecie osobom, które nie posiadają fachowej wiedzy z zakresu informatyki.

Obecnie, nowoczesne pakiety chmurowe mogą obejmować niemalże każdą dziedzinę biznesu- zaczynając od łańcuchów dostaw oraz zaopatrzenia, przez finanse, kończąc na rozwiązaniach handlowych, marketingowych, sprzedażowych i usługowych. Sklepy internetowe na abonament mogą służyć jako alternatywa dla Allegro. Najlepsze sklepy internetowe często powstają na SaaS. 

Co oferują platformy SaaS?

Platformy Software as a Service obecnie oferują kompleksowy zestaw możliwości i rozwiązań dla sprawnego funkcjonowania sklepu internetowego. Do korzyści z kompletnych rozwiązań SaaS można zaliczyć: 

  • łatwą konfigurację oraz personalizację sklepu internetowego,
  • niski koszt oraz szybkie wdrożenie sklepu,
  • przenoszenie danych w bardzo szybkim tempie, 
  • kompleksowe zabezpieczenia, 
  • funkcje analityczne wspierający działanie sklepu, 
  • zintegrowane i kompleksowe procesy biznesowe. 

Jest to wygodne rozwiązanie dla osób, które nie posiadają umiejętności technicznych pozwalających na obsługę sklepu internetowego, ponieważ wszelkie obowiązki związane z utrzymaniem sprawności, wsparciem technicznym oraz aktualizacjami przeniesione są na dostawcę oprogramowania.

Zalety modelu SaaS

Platformy typu SaaS są jednym z dwóch najpopularniejszych oprogramowań dla e-commerce. Zainteresowanie modelem abonamentowym wynika między innymi z funkcji oraz możliwości, jakie oferuje. 

Model SaaS oferują Selly, Sky Shop oraz Shoper.

Niski koszt 

Koszty podczas prowadzenia biznesu są bardzo ważne. Decydując się na sklep internetowy, przeważnie nie chcemy decydować się na dodatkowe koszty, a raczej staramy się je minimalizować. Utworzenie sklepu internetowego w przystępnej cenie, oscylującej w granicach kilkudziesięciu – kilkuset złotych za miesiąc, można wykonać za pomocą platform typu SaaS. 

Tworzenie sklepu na platformie SaaS jest niezwykle przyjazne zwłaszcza dla firm prowadzących mały sklep lub osób, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę ze sprzedażą w Internecie, ponieważ nie pochłania wysokich kosztów od początku funkcjonowania.

Stała opłata

Gotowy sklep internetowy utworzony na modelu Software as a Service obejmuje jedynie opłatę abonamentową, a dzięki temu nie ponosimy dodatkowych opłat za pracę nad sklepem internetowym. Miesięczny abonament jest zależy od wybranej wersji, a jego ceny przeważnie wahają się od kilkudziesięciu do kilkuset złotych. Poza ustaloną opłatą abonamentową właściciel sklepu nie ponosi opłat związanych z hostingiem czy pracą developerów.

Łatwość wdrożenia

W e-commerce ważna jest sprawność i szybkość działania, a to oferują rozwiązania SaaS. Sklep internetowy zbudowany na modelu SaaS będzie dostępny praktycznie od ręki. W tym rozwiązaniu wystarczy skonfigurować wygląd sklepu pod gotowy szablon, a także wprowadzić produkty i właściwie sklep jest gotowy do rozpoczęcia sprzedaży. 

Umiejętności techniczne

Wbrew pozorom, nie trzeba mieć umiejętności technicznych, aby założyć sklep internetowy. Sklepy oparte na modelu SaaS nie wymagają od użytkownika znajomości tworzenia oraz konfigurowania sklepów internetowych. SaaS oferuje gotowe rozwiązanie i szablon, na którym tworzona i personalizowana jest strona internetowa. Kwestie techniczne pozostają w obszarze działania usługodawcy, który musi zadbać o odpowiednią kondycję serwerów. 

Integracje

Dodatkową zaletą platform SaaS są liczne integracje, do których ma dostęp usługobiorca. Właściciel e-biznesu ma zaoferowane wszelkie rozszerzenia przez dostawcę oprogramowania, które są w pełni kompatybilne z jego sklepem. Właściciele sklepów opartych na modelu SaaS mogą korzystać z nich do woli w ramach opłacanego abonamentu. 

Aktualizacje

Jeśli jesteś właścicielem sklepu internetowego na platformie abonamentowej, nie musisz się martwić o konieczność aktualizacji sklepu. Za cenę abonamentu użytkownik otrzymuje automatyczne aktualizacje, których wykonanie leży po stronie dostawcy usług. 

Skalowalność 

Platforma SaaS umożliwia rozpoczęcie działalności małym przedsiębiorstwom, ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby rozwijać swój biznes. Różne opcje abonamentów umożliwiają różne etapy rozwoju sklepu, a to wpływa na możliwości skalowania sprzedaży. 

Działalność możesz rozpocząć od najtańszego abonamentu i wraz z chęcią rozwoju możesz przechodzić na droższe abonamenty, a dzięki temu rozwijać swój biznes. 

Wsparcie

Platformy e-commerce SaaS otrzymują ciągłe wsparcie techniczne ze strony właściciela oprogramowania. Pomoc techniczna jest zatem ujęta w cenie opłacanego abonamentu. 

Jest to bardzo duży atut dla osób chcących wkroczyć w świat e-commerce, ponieważ nie muszą oni posiadać kompetencji informatycznych i zajmować się techniczną stroną biznesu. 

Gotowe rozwiązania

Platformy SaaS oferują gotowe rozwiązania oraz szablony. Dzięki takiemu rozwiązaniu można niemalże od razu rozpocząć prace związane ze sprzedażą i rozwijaniem biznesu, ponieważ nie trzeba skupiać się na budowaniu strony od zera. Przeważnie platformy SaaS oferują ciekawe możliwości nawet w wersji podstawowej swojego oprogramowania, które w zupełności wystarczają dla małych firm lub początkujących przedsiębiorców.

Wersje testowe

Nie jesteś pewny swojego pomysłu na biznes i sklep internetowy? Przy oprogramowaniu SaaS nie jest to problemem. Niektóre oprogramowania oferują wersję próbną swojego oprogramowania, aby użytkownicy mogli przetestować pomysł na biznes. Taką możliwość oferuje między innymi Selly, którą można znaleźć na stronie usługodawcy. 

Jest to ciekawe rozwiązanie dla osób, które nie są pewne, czy chcą korzystać z danego oprogramowania, ponieważ bez ponoszenia kosztów mogą sprawdzić wygodę korzystania z platformy, szablony oraz inne możliwości jakie oferuje dane oprogramowanie.

Wady platformy SaaS

Mimo wielu zalet, platformy SaaS mają również swoje wady. Przede wszystkim wiele osób zarzuca platformom abonamentowym trudności z rozwojem sklepu internetowego, uzależnienie od dostawcy, a także małą elastyczność.=

Rozwój sklepu 

Platformy sklepów internetowych opartych na modelu SaaS tworzone są na podstawie gotowych szablonów i wzorów, dlatego właściciele takich sklepów e-commerce nie mają możliwości rozwijania ich wedle własnych upodobań. Decydując się na opcję abonamentową, trzeba liczyć się z wizją usługodawcy i tym, co udostępni w swoim oprogramowaniu. 

Uzależnienie od dostawcy

To co dzieje się u dostawcy usługi, dzieje się również w Twoim sklepie. Jeżeli u usługodawcy wystąpi awaria – to samo zadzieje się na Twojej platformie. Przeważnie usługodawcy działają stabilnie, ale należy mieć ten aspekt na uwadze. 

Opcja abonamentowa polega na działaniu na serwerze usługodawcy, dlatego, jeżeli wystąpi wzmożenie ruchu, działanie sklepu może się spowolnić.

Mała elastyczność

Korzystając z rozwiązania SaaS, nie zadecydujesz o wyglądzie strony, ani kierunku rozwoju. Sklepy zbudowane na tym samym oprogramowaniu przeważnie wyglądają bardzo podobnie, ponieważ tworzone są zgodnie z udostępnionym przed usługodawcę wzorem.

Dla kogo sklep internetowy w modelu SaaS?

SaaS nie bez powodu doczekał się tak wielu zwolenników. Jest to świetne rozwiązanie dla osób, które rozpoczynają dopiero przygodę z e-commerce. Model abonamentowy sprawdzi się również w małych firmach, które posiadają niewielki budżet na prowadzenie sklepu w Internecie. Jest to także świetne rozwiązanie dla start-upów, które nie wymagają od początku zaawansowanej platformy e-commerce.

Właściciele średnich sklepów internetowych, a także sklepów międzynarodowych decydują się na takie oprogramowanie, ponieważ niekoniecznie zależy im na zaawansowanych rozwiązaniach. 

Dlaczego warto wybrać sklep e-commerce w modelu SaaS?

SaaS przede wszystkim umożliwia sprzedaż w Internecie osobom, które nie posiadają kompetencji do tworzenia stron internetowych, jak również osobom, które nie posiadają dużego kapitału początkowego, aby taki sklep postawić. Jest to bardzo duże ułatwienie dla początkujących przedsiębiorców, którzy stawiają swoje pierwsze kroki w biznesie internetowym. 

SaaS jest zdecydowanie rozwiązaniem optymalnym i właściwie może być odpowiedni dla każdej osoby oraz firmy, na każdym etapie rozwoju. 

Alternatywne możliwości platform e-commerce dla modelu SaaS

Jeżeli możliwości modelu abonamentowego niekoniecznie do Ciebie przemawiają, a także chcesz dowolnie modyfikować sklep oraz tworzyć go pod wyjątkowe potrzeby Twojego biznesu, możesz zdecydować się na zbudowanie sklepu internetowego na własnym serwerze. Może to być sklep zbudowany w modelu Open Source, na platformie dedykowanej lub licencji.

Open Source

Sklep internetowy zbudowany na modelu Open Source to główna alternatywa dla modelu abonamentowego. Właściwie jest to darmowa platforma, jeśli posiadamy odpowiednie umiejętności techniczne. Wybierając rozwiązanie Open Source korzystasz z własnego kodu źródłowego, dzięki czemu otrzymujesz nieograniczone możliwości wprowadzania zmian w sklepie. 

Platformy Open Source wymagają kompetencji informatycznych, aby zbudować sklep, dlatego, jeśli ich nie posiadasz, musisz być przygotowany na wydatek związany z faktycznym utworzeniem strony przez własny zespół informatyków lub zlecenie tej pracy, a także czasem oczekiwania na jej powstanie. 

Model Open Source oferują między innymi PrestaShop oraz Magneto.

Platformy dedykowane

Na platformach dedykowanych pracują przede wszystkim przedsiębiorcy posiadający większy sklep e-commerce, który wymaga specyficznej konfiguracji. 

Dedykowany system dokładnie dopasowuje się do potrzeb i wymagań danego sklepu. Posiadają również możliwości optymalizacji procesów. Cechują się jednak koniecznością zainwestowania dużych pieniędzy oraz czasochłonnością wdrożenia. 

Do platform dedykowanych można zaliczyć platformę PrestaShop, a także Woocommerce.

Platformy licencyjne

Na platformy licencyjne decydują się przede wszystkim duże sklepy działające w e-commerce. Są to platformy posiadające bardzo rozbudowane oprogramowanie oraz wyjątkowo rozwinięte narzędzia wspierające sprzedaż wielokanałową. 

Do zalet takich platform można zaliczyć przede wszystkim możliwości promocyjne, a także możliwość obsługi procesów omnichannelowych oraz bardzo wysoki poziom zabezpieczenia danych. Jednak tak rozwinięte udogodnienia mogą kosztować nawet kilkanaście tysięcy oraz wymagać długiego czasu wdrożenia.

Podsumowanie

Każda z platform e-commerce, daje ciekawe możliwości rozwoju. Dla jednej firmy najlepsze będą rozwiązania całkowicie dopasowane do specyfiki sklepu, natomiast inne nie będą wymagały tak specjalistycznego podejścia. Właściwie dobrana platforma e-commerce daje szerokie możliwości rozwoju biznesu oraz prowadzenia sklepu dokładnie dopasowując się do specyfiki branży, potrzeb firmy oraz działań na rynku. 

Swoją przygodę z działaniem w e-commerce warto jednak rozpocząć od mniej kosztownych i prostszych rozwiązań, które pozwolą właścicielowi na wdrożenie się w specyfikę biznesu internetowego. Decydując się na wybór platformy e-commerce, warto jednak zwrócić uwagę na takie aspekty jak:

  • możliwości skalowania, 
  • dostępność integracji, 
  • opłaty.

Każdy sklep online posiada inne wymagania i tym aspektem należy się kierować podczas wyboru właściwego oprogramowania. Jeśli nie jesteś pewny, jakie rozwiązanie będzie odpowiednie dla Twojego biznesu, skontaktuj się  z nami – w Selly chętnie pomożemy i porozmawiamy o właściwym rozwiązaniu dla Twojego sklepu.

Załóż sklep internetowy

W Selly możesz bezpłatnie wypróbować oprogramowanie sklepu internetowego przez 14 dni!
Gotowe szaty graficzne, dopasowana funkcjonalność do etapu rozwoju sklepu i nieograniczone możliwości w rozwoju!

Kontakt

Selly Sp. z o.o.
ul. Księcia Witolda 21/13, 50-202 Wrocław
NIP: 8961565693
REGON: 367683150, KRS: 0000684539

Dział sprzedaży: oferta@selly.pl

tel: +48 533 033 933