Platforma sklepowa 2023 – Jak wybrać najlepszą?

Ilość wyświetleń artykułu: 192

Czas czytania: 5 minut

platforma sklepowa

E-commerce jest jedną z najprężniej rozwijających się dziedzin na rynku, a możliwość założenia sklepu internetowego i prowadzenia biznesu online jest łatwiejsze niż nigdy wcześniej. Dodatkowo, istnieje wiele rozwiązań wspierających sklepy internetowe, dlatego czasem trudno odnaleźć to najlepsze i najbardziej dopasowane do potrzeb konkretnego biznesu.

Sklep internetowy na platformie czy na serwerze?

Dyskusja o tym, które rozwiązanie jest lepsze – abonamentowe, własne czy dedykowane – trwa niemalże od początku istnienia e-biznesu, a każda z nich ma wady i zalety, które przedstawiliśmy poniżej.

Platformy dedykowane to oprogramowania tworzone od podstaw dla konkretnej branży. Jest „szyty na miarę” dla docelowego użytkownika platformy i uwzględnia jego potrzeby, zastrzeżenia oraz pomysły. Jest to kosztowne rozwiązanie, którego ceny mogą dochodzić nawet kilkudziesięciu tysięcy.

Oprogramowanie otwarte, typu Open Source, to model oprogramowania dostępny właściwie dla każdego. Rozwiązanie z założenia jest darmowe, aby każdy mógł swobodnie z niego korzystać. Jeśli jednak nie posiadamy umiejętności technicznych, które pozwoliłyby na stworzenie sklepu internetowego od A do Z, to musimy przygotować się na dodatkowe opłaty, jest to wydatek około kilku – kilkunastu tysięcy, aby doświadczony developer wykonał dla nas stronę.

Popularny skrót SaaS, to nic innego jak oprogramowanie jako usługa. Software as a Service jest doskonałym rozwiązaniem dla osób, które nie posiadają specjalistycznej wiedzy z zakresu tworzenia stron internetowych. Decydując się na SaaS, wybieramy możliwość korzystania z platformy za opłatą. Plusem tego rozwiązania są przeważnie różne warianty oprogramowania w różnych cenach – zależnie od wymagań. Obecnie jest to najbardziej przystępne rozwiązanie, które praktycznie od razu umożliwia prowadzenie biznesu w Internecie.

Platformy sklepowe – jakie dają możliwości?

Abonamentowe platformy można nazwać gotową „paczką” możliwości prowadzenia sklepu w Internecie. Przede wszystkim posiadają szereg funkcji i integracji, a dzięki temu nie wymagają instalacji dodatków niezbędnych do prowadzenia biznesu. Dodatkowo platforma sklepowa typu SaaS obsługiwana jest przez dostawcę oprogramowania, oznacza to, że sprawy prawne, serwerów, aktualności, bezpieczeństwa i hostingu ujęte są w obowiązkach dostawcy oprogramowania. W interesie dostawcy jest wsparcie techniczne swoich klientów.

Platforma sklepowa utworzona w oprogramowaniu abonamentowym to również możliwość szybkiego rozpoczęcia działalności. Jest to olbrzymi atut, ponieważ każde inne oprogramowanie wymaga czasu – zarówno platformy Open Source, dedykowane, czy na licencji, wymagają postawienia sklepu od podstaw. W systemie SaaS wykupując abonament otrzymujemy niemalże natychmiast dostęp do swojego sklepu internetowego. Gotowy sklep wystarczy uzupełnić o produkty i rozpocząć sprzedaż.

Kolejną, niezwykle ważną funkcją, dostępną na platformie sklepowej jest możliwość wyboru rodzaju abonamentu. Podstawowe wersje wahają się od kilkunastu do kilkudziesięciu złotych za miesiąc, oferując przy tym co najmniej podstawowe funkcje umożliwiające prowadzenie swojego biznesu. Do funkcji tych zaliczają się między innymi integracje. Wbudowane integracje pozwalają na bezproblemową współpracę  z firmami kurierskimi, a dzięki temu sprawną realizację zamówień,  współpracę z porównywarkami cen oraz systemami płatności.

Platformy do prowadzenia sklepu internetowego

Rynek e-commerce ciągle się rozwija, a nowinki z branży oprogramowań pojawiają się właściwie codziennie. W Polsce do najpopularniejszych i najczęściej wybieranych należą takie oprogramowania jak:

  • Selly,
  • Sky-Shop,
  • Redcart,
  • Shoper.

To tylko kilka z występujących w świecie e-commerce, a każda z nich ma swoje indywidualne cechy, działanie oraz  dostępne funkcje. Decydując się na prowadzenie biznesu w sklepie internetowym należy sprawdzić, jakie możliwości oferują poszczególne z nich i wybrać tę, najbardziej dopasowaną do swoich potrzeb.

Jak wybrać najlepszą platformę dla sklepów internetowych?

Proces tworzenia sklepów internetowych powinien być dokładnie przemyślany. Wybór odpowiedniej platformy może mieć kluczowe znaczenie dla prowadzonej działalności oraz możliwości prowadzenia sprzedaży w Internecie. Jak zatem wybrać tę odpowiednią?

Recenzje platform e-commerce

Szukając informacji o różnych możliwościach i chcąc wybrać najlepszą platformę sklepową najpewniej w pierwszej kolejności skierujemy się do opinii o tych platformach. Istnieje wiele blogów poświęconych tematyce platform sklepowych, jednak żaden recenzent nie jest w stanie przetestować wszystkich możliwych funkcji w danym oprogramowaniu.

Świetnym źródłem informacji skupiającym informacje odnośnie najpopularniejszych rozwiązań e-commerce są fora internetowe. Obecnie prężnie działają grupy facebookowe skupiające pasjonatów, praktyków oraz doświadczonych specjalistów, którzy chętnie podzielą się doświadczeniami i doradzą w zakresie wyboru najlepszego rozwiązania.

Dostępne funkcje

W obrębie internetowej platformy sklepowej występuje wiele dostępnych funkcji, dlatego dobrym rozwiązaniem jest opracowanie listy niezbędnych funkcji dla Twojego biznesu. Przed zdecydowaniem się na biznes e-commerce na jednej platformie, warto porównać jej możliwości z innymi platformami.

Tutaj pojawia się jednak pewien problem. Początkujący właściciel sklepu w zasadzie nie posiada wiedzy o tym, jakie funkcje i rozwiązania najlepiej sprawdzą  się w jego sklepie i stworzą dochodowy biznes. Rozwiązaniem tego problemu może być wersja demo, w której można sprawdzić jak funkcjonuje sklep internetowy.

Możliwość przetestowania platformy sklepowej

Wyżej wspomniana wersja demo, to nic innego jak możliwość przetestowania sklepu. Chcąc stworzyć sklep internetowy dopasowany do potrzeb branży oraz wymogów właściciela, warto rozeznać się jakie opcje udostępniają platformy zajmujące się sklepami internetowymi. Takie rozwiązanie pozwala na zapoznanie się z funkcjami oraz sprawdzenie panelu administracyjnego sklepu, czy jest intuicyjny i wydajny oraz czy nie stwarza problemów podczas użytkowania.

Jedną z platform posiadającą możliwość przetestowania oprogramowania jest Selly. Wieloletnie doświadczenie w branży pozwoliło na stworzenie jak najbardziej przystępnej wersji demo, która dokładnie pozwala zapoznać się z panelem administracyjnym, poznać nowe funkcje oraz zrozumieć sposób działania platformy.

Podsumowanie

Oprogramowanie e-commerce typu SaaS jest świetnym rozwiązaniem zarówno dla początkujących sprzedawców, jak i właścicieli małych i średnich biznesów. Funkcje, które udostępniają oprogramowania abonamentowe mają szeroki przekrój dostępności, dlatego nawet najbardziej wymagający znajdą opcję dla siebie.

Jeśli jesteś właścicielem sklepu i zamierzasz zdecydować się na utworzenie biznesu online spójrz na to w perspektywie rozwojowej – jak będzie wyglądał Twój biznes za 5, czy 10 lat. Taka ocena pozwoli na wybór odpowiedniej platformy sprzedażowej, która pozwoli na rozwój i skalowanie Twojego biznesu.

 

Załóż sklep internetowy

W Selly możesz bezpłatnie wypróbować oprogramowanie sklepu internetowego przez 14 dni!
Gotowe szaty graficzne, dopasowana funkcjonalność do etapu rozwoju sklepu i nieograniczone możliwości w rozwoju!

Kontakt

Selly Sp. z o.o.
ul. Księcia Witolda 21/13, 50-202 Wrocław
NIP: 8961565693
REGON: 367683150, KRS: 0000684539

Dział sprzedaży: oferta@selly.pl

tel: +48 533 033 933