Jak założyć sklep internetowy krok po kroku?

Ilość wyświetleń artykułu: 272

Czas czytania: 20 minut

jak założyć sklep internetowy krok po kroku

Dużo osób zastanawia się jak założyć sklep internetowy. Chcesz sprzedawać? Tworzenie sklepu internetowego to jeden z najszybszych sposobów na rozpoczęcie własnego e-biznesu. Często lepszy niż tradycyjny sklep.

Działalność handlowa w sieci nie wymaga zbyt dużych nakładów finansowych na samym początku (w porównaniu do uruchamiania tradycyjnego sklepu) i może szybko przynieść pierwsze przychody. O czym warto pamiętać podczas uruchamiania własnego sklepu internetowego?

Odpowiedź na pytanie o to jak założyć własny sklep internetowy powinna być złożona i wyczerpująca, aby każdy użytkownik mógł sobie na jej podstawie ułożyć plan działania.

Zakładanie sklepu internetowego to nie tylko samo oprogramowanie sklepu internetowego, kreator stron i marketing. Wiąże się z tym również wiele innych możliwości sklepu, pobocznych czynności, o których przyszły lub obecny przedsiębiorca powinien pamiętać wchodząc w branżę ecommerce.

Ile kosztuje założenie sklepu internetowego?

Wbrew pozorom własny sklep internetowy i jego założenie nie kosztuje zbyt wiele. To ile kosztuje założenie sklepu internetowego wynika z potrzeb i oczekiwań.

Idealnym rozwiązaniem na start jest skorzystanie z gotowej platformy sklepów zapewniającej wsparcie techniczne oraz hosting Twojego biznesu.

Warto jednak pamiętać o tym, by było to rozwiązanie, które nie będzie ograniczać rozwoju sklepu i poszczególne opcje da się dostosowywać do własnych potrzeb. Jaki sklep internetowy spełni takie oczekiwania?

W Selly.pl własny sklep internetowy i jego rozwój pod kątem indywidualnych opcji wpisany jest w plan abonamentowy o nazwie Pro 1 lub Pro 2.

Po wybraniu platformy warto podpisać umowę z firmą oferującą szybkie płatności internetowe (duża wygoda dla kupujących w sklepie internetowym ). Następnie konieczne jest rozpoczęcie współpracy z przewoźnikami (Poczta Polska oraz firmy kurierskie lub brokerzy usług kurierskich).

Dzięki podpisaniu umowy możemy liczyć na rabaty uzależnione od liczby przesyłek nadawanych w danym miesiącu.

Przed faktycznym uruchomieniem sprzedaży należy również opracować wszystkie ważne podstrony informacyjne dla klientów, zwłaszcza regulamin (ważne jest wykluczenie klauzul niedozwolonych według UOKiK) oraz politykę prywatności (baza klientów powinna być zgłoszona do GIODO).

Później zostaje wypełnienie sklepu towarami do sprzedaży i rozpoczęcie działań marketingowych, które sprowadzą do nas pierwszych klientów.

Do najpopularniejszych form promocji e-sklepu należą: pozycjonowanie strony (SEO), płatna reklama w wyszukiwarce Google (AdWords), porównywarki cen oraz stosowanie e-mail marketingu.

Platforma Selly.pl wspiera efektywne wykorzystanie tych wszystkich obszarów, dostarcza także narzędzi do budowania lojalności z kupującymi. Otrzymujemy również certyfikat SSL, czyli bezpieczeństwo sklepu internetowego. 

Sklep internetowy – integracja z hurtownią dropshipping w cenie abonamentu

Jeśli dopiero szukasz pomysłu na biznes, nie wiesz jak założyć sklep internetowy, a chciałbyś zacząć sprzedawać towary i usługi w internecie. Z pomocą przychodzi oprogramowanie Selly.

Nie musisz wiedzieć, co konkretnie sprzedawać, posiadamy automatyczne integracje z hurtownią dropshiping. Dzięki dostępnym narzędziom, Selly umożliwia integrację oferty z dosłownie każdym dostawcą produktów.

Możesz wybrać dystrybutorów z wielu branż (Komputery, RTV, Książki, Ubrania, Filmu, Miliraria, Zegarki czy Biżuteria) i po dopełnieniu wymaganych formalności wystartować ze sprzedażą.

Czasy, kiedy poszukiwanie hurtowni czy dostawców, a później konieczność ręcznego poprawiania własnej oferty w sklepie internetowym już dawno minęły. Dzięki takiemu rozwiązaniu w Twoim biznesie odejdzie sporo kosztów związanych z koniecznością utrzymywania własnego magazynu produktów – wystarczy, że będziesz trzymać u siebie bestsellerowe pozycje (10 czy 20% całej oferty), a resztę sprowadzać dopiero pod konkretne zamówienia klientów.

Oszczędności w tym zakresie z powodzeniem można zaś przeznaczyć na działania marketingowe.To jedno z lepszych, gotowych rozwiązań, nad którym warto się zastanowić, bez względu na sytuację finansową. 

Dodatkowo, na Selly nie musisz ograniczać się wyłącznie do handlu tradycyjnymi towarami. Skrypt sklepu internetowego daje do dyspozycji także sprzedaż plików, dzięki czemu Twoja oferta może składać się z ebooków i/lub audiobooków przesyłanych drogą elektroniczną.

Przed faktycznym uruchomieniem sprzedaży należy również opracować wszystkie ważne podstrony informacyjne dla klientów, zwłaszcza regulamin (ważne jest wykluczenie klauzul niedozwolonych według UOKiK) oraz politykę prywatności (baza klientów powinna być zgłoszona do GIODO).

Później zostaje wypełnienie sklepu towarami do sprzedaży i rozpoczęcie działań marketingowych, które sprowadzą do nas pierwszych klientów. Do najpopularniejszych form promocji e-sklepu należą: pozycjonowanie strony (SEO), płatna reklama w wyszukiwarce Google (AdWords), porównywarki cen oraz stosowanie e-mail marketingu.

Platforma Selly.pl wspiera efektywne wykorzystanie tych wszystkich obszarów, dostarcza także narzędzi do budowania lojalności z kupującymi. Prowadzenie sklepu internetowego staje się prostsze. 

Jeżeli chcesz przenieść swój działający sklep na platformę Selly to wiedz, że możesz liczyć na pełne wsparcie naszego zespołu, który wykonał już setki wdrożeń dla firm.

Wiele gotowych platform sklepowych nie oferuje tego, co Selly – możliwości rozwoju systemu w zależności od konkretnych potrzeb pojawiających się w biznesie.

Jeżeli Twoój obecny skrypt sklepu internetowego nie zapewnia Ci swobodnej ewolucji, to wybierając Selly możesz liczyć na sprawne przeniesienie całej bazy produktów i klientów oraz wsparcie przy konfiguracji sklepowego.

Zapewniamy opiekę nad serwerami czy kodem źródłowym całego systemu, dzięki czemu nie trzeba martwić się o aspekty techniczne i można zająć się handlem.

Dzięki Selly skupiasz się zatem na tym, co w tym biznesie jest najważniejsze.

Zobacz jak szybko założyć sklep – najważniejsze kroki i najczęściej zadawane pytania:

1. Dobry pomysł na sklep internetowy, czyli wybór produktów 

Pierwszym obowiązkiem, z którym wiąże się zakładanie sklepu internetowego jest wybór produktów. Asortyment jest rzeczą, od której powinniśmy zacząć.

Wybór wydaje się prosty, gdy firma już produkuje lub sprzedaje w modelu B2B konkretne produkty. Wtedy wejście do ecommerce jest jej kolejnym punktem na ścieżce rozwoju, lecz o asortymencie wszystko wiadomo.

Wtedy należy sprawdzić poziom konkurencji i na tej podstawie opracować nazwy w sklepie internetowym. Mając na względzie potencjalne korzyści z pozycjonowania w wyszukiwarce, niekiedy zmienia się nazwy produktów z katalogu na potrzeby odpowiedniego eksponowania ich w sklepie internetowym. 

Schody zaczynają się, gdy chcemy kierować się w stronę modelu dropshipping i współpracy z hurtownią. Nie od dziś wiadomo, że wybór trudniejszy, im więcej opcji, a w tym przypadku nasze możliwości są praktycznie nieograniczone.

Powstało wiele hurtowni, które z sukcesami dostarczają produkty dla wielu branży. Wśród nich powinieneś wybrać te, które są w stanie oferować te potencjalnie korzystne dla Twojego biznesu w długiej perspektywie. Takie, które będziesz umiał skutecznie wypromować i sprzedać.

Co wziąć uwagę przy wyborze takich produktów? 

 • Konkurencyjność na rynku 
 • Wysokość marży 
 • Możliwości i potencjalne efekty z poszczególnych działań marketingowych w branży 
 • Elastyczność hurtowni, z którą rozważamy współpracę.

2. Założenie działalności, aby stworzenie sklepu internetowego odbywało się w zgodzie z prawem 

Jeżeli jeszcze tego nie zrobiliśmy, powinniśmy założyć działalność gospodarczą. Rejestracja firmy da nam między innymi więcej możliwości już na etapie podpisania umowy o współpracy z hurtownią lub pierwszymi partnerami. Możesz skorzystać też z inkubatorów przedsiębiorczości. 

Konieczne może być to nawet przy wystawianiu dokumentu sprzedaży dla przyszłych klientów. Założenie działalności i budowanie marki firmy od samego początku zazwyczaj okazuje się najlepszą z dostępnych obecnie praktyk.

Umożliwia to między innymi wpisanie pierwszych swoich wydatków, takich jak platforma SaaS sklepu internetowego, sprzęt (komputery, modem do internetu) i inne w koszta.

Mówi się, że nawet, gdy masz małą jednoosobową działalność, powinieneś starać się myśleć jak doświadczony przedsiębiorca.

Określenie PKD dla sklepu internetowego to konieczność, przy zakładaniu działalności gospodarczej. Większość sprzedawców internetowych wybiera:

 • PKD dla sklepu internetowego jest 47.91.Z – sprzedaż detaliczna prowadzona przez domy sprzedaży wysyłkowej lub Internet.

Jeżeli jesteśmy dystrybutorami produktów objętych regulacjami lub podlegamy również pod inne numery PKD związane z konkretną branżą, je również powinniśmy zaznaczyć. Podobnie, gdy w najbliższym czasie planujemy rozszerzać gamę oferowanych usług. Wpis do CEIDG jest bezpłatny. 

3. Uruchomienie sklepu internetowego, a nazwa – Wybierz domenę!

Nazwa domeny jest ważna zarówno z punktu widzenia pozycjonowania sklepu internetowego jak budowania marki długoterminowo. Domena to adres witryny, przez który w następnej kolejności będą wchodzić konsumenci.

Wybrać ją powinniśmy u jednego z pewnych i rzetelnych dostawców, a przy samej konstrukcji możemy pójść w kilka stron. Należą do nich: 

 • Zakup domeny z nazwą marki, sklepu lub firmy np. floks.pl 
 • Decyzja o zakupie domeny nawiązującej do branży np. markoweubrania.pl 

Wszystko zależy od tego, w którą stronę planujesz iść z działaniami marketingowymi w następnej kolejności. Budując markę, która posiada nazwę niezwiązaną bezpośrednio ze sprzedawanymi produktami będziemy musieli poświęcić większą ilość czasu na działania promocyjne budujące świadomość. Strategię tę wybiera duża ilość przedsiębiorców, lecz najlepiej, byś wiedział, z czym się ona wiąże i jaki działań wymaga, by się opłacić. 

Powinniśmy wtedy sprawić, by po czasie użytkownicy kojarzyli naszą nazwę ze sklepem internetowym i oferowanymi w nim produktami.

Chwytliwa nazwa to jeden z kluczy do sukcesu. Najlepiej jeśli jest krótka i wpadająca w ucho. Tak samo jak domena, powinna również budzić skojarzenia z oferowanym przez Ciebie asortymentem.

Wybrany hosting powinien być natomiast uzależniony m.in. od wielkości założonego sklepu internetowego czy parametrów serwera, które oferuje dostawca hostingu.

4. Jak założyć sklep internetowy? – Platforma do tworzenia sklepów internetowych SaaS

Sama odpowiedź na pytanie o to, jak założyć sklep internetowy jest dosyć złożona, lecz obecnie zdecydowana większość sprzedawców decyduje się na gotowe rozwiązania. Abonamentowy sklep internetowy jest bowiem nie tylko szybki w obsłudze.

Zarządzanie nim nie wymaga wiedzy programistycznej, konfiguracja jest szybka i intuicyjna, a kwestie związane z bezpieczeństwem i utrzymaniem oprogramowania leżą po stronie dostawcy.

Miesięczna płatność umożliwia korzystanie z pełnej funkcjonalności, a w przypadku dodatkowych potrzeb, zamówienie danej funkcji indywidualnie. Wtedy programiści dostawcy pracują sprawnie nad stworzeniem i wdrożeniem konkretnych rozwiązań.

Właściciel sklepu z głowy ma natomiast rekrutację. Decydując się na nasze oprogramowanie do zakładania sklepów SaaS (Software as a Service) masz szansę sprawdzić wszelkie opcje w czasie 14 dni testowych bezpłatnie. 

 • Możliwość łatwej konfiguracji sklepu 
 • Stały dostęp do obsługi klienta
 • Ponad 100 integracji z systemami zewnętrznymi (w tym płatnościami, kurierami, narzędziami do analityki) 
 • Bezpieczeństwo i wygoda 
 • Krótki czas potrzebny na stworzenie sklepu 
 • Bezpłatny certyfikat SSL
 • Kompleksowość (wszystko w jednym miejscu) 

I wiele innych w stałej, miesięcznej opłacie (w tańszej wersji przy płatności za rok z góry). 

5. Wygląd i UX sklepu internetowego – Użyteczność pod kątem użytkownika 

Zakładanie sklepu internetowego nie polega jedynie na tym, by zaczął działać. Okazuje się, że to za mało, a szczególnie, gdy mówimy o konkurencyjnych rynkach. Konkurowanie z największymi sklepami internetowymi wymaga sprawdzonych rozwiązań i dopasowania wyglądu witryny do preferencji użytkowników z grupy docelowej. 

Inaczej korzystają ze sklepów internetowych osoby starsze, nastolatki i osoby w średnim wieku. To oznacza, że zależnie od tego, co i komu sprzedajemy, nasz rozkład elementów w witrynie będzie prawdopodobnie się nieco różnił. Persony i ukierunkowanie na ich potrzeby zawsze na pierwszym miejscu! 

Korzystając z gotowego oprogramowania SaaS mamy możliwość skorzystania z uniwersalnych, darmowych szablonów. Jeżeli chcielibyśmy natomiast wprowadzić na danym etapie działalności, po zwiększeniu początkowej sprzedaży, nowy szablon, nic nie stoi na przeszkodzie.

Wykonanie indywidualnego szablonu wraz z projektem poszczególnych elementów jak karta produktu, koszyk i inne można zamówić u nas. Wtedy wraz z designerami zrobimy wszystko, aby finalny efekt spełnił Twoje oczekiwania i wpływał korzystnie na efekty biznesowe osiągane przez firmę. 

Potraktujmy naszą witrynę jak drogę (proces zakupowy), która ma doprowadzić potencjalnego klienta do naszego koszyka i złożenia zamówienia na stronie sklepu. Potencjalni klienci muszą czuć, że całość je przyjemna i prosta. Gdy zaplanujesz całe doświadczenie, osiągniesz lepszy wskaźnik konwersji i zwiększysz inne wskaźniki.

6. Jak będziesz dostarczał produkty, czyli czas na logistykę

Sprzedaż to dopiero początek operacji, które musisz poprowadzić, aby klient wystawił pozytywną opinię o sklepie, a całość została zakończona. Dlatego też powinno się możliwie szybko rozważyć różne opcje wysyłki towarów do klienta.

Zrobimy to z początku ustalając warunki dostaw z każdym z kurierów, a następnie doprowadzając do prostej integracji. Porządek w listach przewozowych i innych dokumentach to podstawa. Inna opcja, która uważana jest powszechnie za nowoczesną i łatwą to broker kurierski. 

Korzystając z tej usługi masz okazję wybrać wśród kilku dostawców decydując się na najlepszą cenowo i pod względem bezpieczeństwa opcję. Broker polega w dużym uproszczeniu na tym, że firma posiada ze względu na dużą ilość zamówień, atrakcyjne warunki u kurierów.

Dzięki temu korzystają natomiast sklepy, które decydują się na usługę wspomnianej firmy. Selly posiada integrację z furgonetką, a to dzieli sprzedawców tylko dłuższą chwilę zaangażowanego czasu od dokonania formalności.

Komunikacja posprzedażowa z klientem ma bardzo duży wpływ na jego zadowolenie z naszych usług. Wybierając firmę kurierską, należy zwrócić uwagę m.in. na to, jaki procent paczek dociera do klientów w terminie, na ilość podejmowanych prób dostarczenia paczki, kanały komunikacji czy formy dostawy. Warto mieć na uwadze również, że od kuriera zależy nie tylko to, kiedy paczka dotrze do adresata, ale również w jakim stanie.

7. Płatności, formalności, faktury i księgowość internetowa 

Pewnie czytając powyższe części tekstu przyszło Ci na myśl, że wśród ponad 100 integracji znajdują się również te dotyczące księgowości internetowej.

Oprogramowanie SaaS już w podstawowym abonamencie umożliwia integrację z takimi systemami jak fakturownia, ifirma, wfirma i innymi. Sprawia to, że faktury za dokonane w ramach sklepu internetowego zakupy wystawisz szybko i łatwo.

Nawet w sytuacji, gdy jeszcze nie masz tego rodzaju doświadczenia. Może zdarzyć się sytuacja, w której szukał będziesz danej opcji, lecz mamy na tą okoliczność przygotowane liczne materiały wideo z instrukcjami. Dzięki nim poznasz możliwości oprogramowania i wdrożysz integrację bez większych problemów. 

A skoro już jesteśmy przy temacie finansów, czas na płatności. Występuje tutaj podobna zasada, jak przy przesyłkach kurierskich. Jeżeli jesteśmy w stanie zapewnić naszym klientom wystarczająco dużo metod dokonania zapłaty, szanse na sprzedaż się zwiększają.

Przelew to dobry początek, lecz jego wykonanie jest czasochłonne i może spowodować, że potencjalny nabywca rozmyśli się. Zakładanie sklepu internetowego wymaga przemyślenia innych form płatności i zaplanowania sposobów poradzenia sobie z prowizją firmy je obsługującej.

Nasze oprogramowanie dla sklepów internetowych korzysta z systemu płatności Autopay, który charakteryzuje się między innymi wysokim poziomem bezpieczeństwa i stabilnością. 

8. Jak założyć sklep internetowy i prowadzić go zgodnie z prawem? – Regulamin

Zakładanie sklepu internetowego zgodnie z prawem wymaga zwrócenia uwagi na kilka aspektów, jak prawa konsumentów i elementy związane z obiegiem dokumentów. Należą do nich obowiązkowe dokumenty, których stworzenie i pokazanie klientom jest obowiązkiem przedsiębiorców.

Regulują one wszystkie akcje i warunki, na które zgadza się klient dokonując zakupów w witrynie. Zgodne muszą być również z RODO.

Dokumenty te możesz stworzyć na własną rękę lub z pomocą współpracującej z nami kancelarii prawnej specjalizującej się w tego rodzaju sektorach ecommerce.

Jakie dokumenty warto przygotować i zamieścić w odpowiednim miejscu w sklepie internetowym? 

 • Regulamin sklepu internetowego 
 • Polityka Prywatności (cookies) 
 • Zwroty i Reklamacje 
 • Dane Firmy 
 • Koszty Dostawy 
 • Formy Płatności

Dbając o formalności czynisz bezpiecznym zarówno klienta jak i siebie. Łamanie prawa w zakresie nieodpowiedniego przygotowania powyższych dokumentów lub poszczególnych zapisów w nich spotkać się może z konsekwencjami. 

9. Analityka i narzędzia marketingowe 

Chciałbyś monitorować wyniki sklepu internetowego? A może interesuje Ciebie wysyłka newslettera lub inne, zaawansowane działania marketingowe? Czy myślałeś już o udostępnieniu użytkownikom ocenianie Twojego sklepu i pokazaniu innym tych ocen?

Jeżeli na co najmniej jedno z powyższych pytań odpowiedź brzmi twierdząco, zaraz po założeniu sklepu internetowego zintegruj go z narzędziami. 

Pierwszymi narzędziami, z którymi zazwyczaj przedsiębiorcy integrują swoje sklepy, są tymi, które umożliwiają im skuteczniejsze wykonywanie i mierzenie akcji marketingowych.

 • Instalują kod Google Analytics dla ecommerce 
 • Integrują sklep na Facebooku, aby umożliwić sobie przyszłe kampanie produktowe w tym medium 

Podłączenie to formalność, aby nie trzeba było robić tego na następnym etapie. Potem będziemy mogli skupić się na rzeczywistych działaniach, zlecaniu poszczególnych kampanii agencjom wiedząc, analiza jest możliwa do wykonania w panelu Google Analytics. 

10. Strategia marketingowa 

Udało Ci się dotrzeć aż tutaj? To oznacza, że masz większość informacji na temat tego, jak założyć sklep internetowy. Jeżeli już go posiadasz i dotarłeś do tego etapu, czas na strategię marketingową.

Zaleca się potraktowanie tego etapu jako kluczowego elementu, który wpływa na dynamikę rozwoju i jego kierunek w firmie. Przy czym pamiętajmy, że marketing to nie tylko działania na zewnątrz, lecz praca nad produktem, ofertą, pakietami i innymi elementami, które przekonają potencjalnych klientów do składania zamówień. 

Pozwoli Ci ona każdą decyzję marketingową podejmować w sposób zorganizowany i zaplanowany. Strategia marketingowa zawiera: 

 • Koncept kreatywny marki sklepu internetowego 
 • Cele marketingowe (długoterminowe i krótkoterminowe) 
 • Zadania rynkowe i wewnętrzna analiza (4P lub 7P) 
 • Analiza rynku i konkurencji, która się obecnie na nim znajduje 
 • Oszacowanie budżetu na działania marketingowe w określonym czasie 
 • Plan marketingowy 
 • Spodziewane efekty i sposoby mierzenia (KPI) 

Później, gdy już całość zostanie przemyślana, możesz konkretne działania wykonywać sam, zatrudniać pracowników lub podzlecać je firmom zewnętrznym.

Bez względu na to, czy chodzi o prowadzenie bloga, techniki tworzenia mailingów, pozycjonowanie sklepu internetowego, wygląd sklepu internetowego, opisy produktów, reklamę w mediach społecznościowych, kanały sprzedaży lub opinie użytkowników. Kontroluj ustalone cele, poprawiaj wybrane wskaźniki i dbaj o to, by każdy wywiązywał się ze swoich obowiązków. To przybliży firmę do osiągania bardziej satysfakcjonujących wyników zarówno w krótkiej, jak i długiej perspektywie czasu. 

W dłuższej perspektywie może okazać się to, szczególnie w przypadku sklepu internetowego, znacznie skuteczniejsze niż intuicyjny i nieprzemyślany zbiór działań. Połącz kreatywność z wiedzą, znajomością narzędzi i dokładnym planem. 

Nawet największe sklepy, w których sam robisz regularnie zakupy, zaczynały od podobnego planu. Grunt, to pracować nad każdym elementem biznesu w sposób przemyślany, z odpowiednim podejściem i determinacją. A może Twój pomysł na biznes również przy realizacji okaże się spektakularnym sukcesem? Sprawdź. Powodzenia!

 

 

 

Prognozy mówią, że w ciągu najbliższych 10 lat handel będzie egzystował tylko i wyłącznie w Internecie. Sklepy stacjonarne staną się showroomami, do których będzie można wejść, obejrzeć wybrane produkty i złożyć na nie zamówienie, które odbierzesz w tym miejscu na drugi dzień lub dostawą do domu. Jeżeli te prognozy faktycznie się sprawdzą, to firmy, które teraz uruchomią sklepy internetowe będą na zdecydowanie lepszej pozycji niż firmy, które dopiero w tym okresie zaczną myśleć o sprzedaży internetowej. Co więc należy zrobić, aby otworzyć sklep internetowy już dziś?

Sklep internetowy to Twoja inwestycja

Wielu początkujących sprzedawców traktuje swój sklep internetowy bardzo powierzchownie. Wybierają najtańsze rozwiązania, które w efekcie okazują się być niekompletne, niestabilne, nieskalowalne czy źle zaprojektowane co przekłada się na niski współczynnik konwersji. Nie dbają o aspekty prawne i później mają poważne problemy z nieuczciwymi klientami. Nie inwestują w marketing licząc na to, że samo istnienie sklepu sprawi, że ten zacznie generować sprzedaż. Jeżeli planujesz uruchomić sklep internetowy, to musisz go traktować dokładnie tak samo jak sklep stacjonarny – to, że jest wirtualny, nie oznacza, że można go traktować po macoszemu. Sklep internetowy może generować nawet kilka milionów przychodu miesięcznie, więc od samego początku myśl o nim jak o poważnej inwestycji w swój biznes. Poniżej przedstawiamy najważniejsze elementy, na które należy zwrócić uwagę przy otwieraniu sklepu internetowego.

Oprogramowanie sklepu internetowego

Wypisz wszystkie swoje potrzeby i na ich podstawie wybierz typ oprogramowania sklepu internetowego. Bardzo ważnym elementem są gotowe integracje, które zapewnia oprogramowanie, ponieważ jeżeli zechcesz korzystać z konkretnej usługi zewnętrznej, a Twój sklep internetowy nie będzie mógł się z nią zintegrować, to stracisz tylko nerwy, czas i pieniądze. Ponadto musisz zdecydować czy Twój sklep będzie oparty na oprogramowaniu OsCommerce (open source) czy wynajmiesz oprogramowanie w modelu SaaS. Jeżeli to Twoje początki z e-commerce to poświęć kilka dni na porządne rozeznanie – czytaj blogi branżowe, zacznij obserwować tematyczne fanpage i grupy dyskusyjne na Facebooku. Dowiedz się również czy oprogramowanie sklepu internetowego, którym się interesujesz posiada bezpłatny okres próbny, co pozwoli Ci go przetestować jeszcze przed podjęciem decyzji. Większość oferuje 14 dni, ale są też takie, które możesz testować za darmo przed 30, a nawet 90 dni. Możesz też napisać do nas – odpowiemy na wszystkie Twoje pytania.

Regulamin i aspekty prawne

Sklep internetowy musi posiadać regulamin. W przeciwnym przypadku jego działalność będzie niezgodna z prawem. Prawidłowo zredagowany regulamin sklepu internetowego będzie posiadał wszystkie niezbędne zapisy, dzięki którym zrozumiesz jak należy postępować, aby Twój biznes był bezpieczny. Istnieje kilka rzetelnych firm (np. Trusted Shops), które zajmują się opieką prawną dla sklepów internetowych.

Płatności i metody dostawy zamówień

Kolejnym krokiem jest wybór systemów płatności online i firm kurierskich. Przed podpisaniem umowy z jakąkolwiek firmą sprawdź jakie integracje posiada wybrane przez Ciebie oprogramowanie sklepu. Możesz też podejść do sprawy odwrotnie i nawiązać współpracę z tymi usługodawcami, z którymi integracje posiada oprogramowanie sklepu internetowego, które masz na oku.

Bezpieczeństwo Twojego sklepu internetowego i jego klientów

Nie możesz narażać swojego sklepu internetowego na przerwy w działaniu, a swoich klientów na wypłynięcie ich danych osobowych. Dlatego jeszcze na etapie wybierania oprogramowania sklepu musisz zwrócić uwagę na jego stabilność. Warto również dowiedzieć się czy oprogramowanie jest skalowalne, czyli czy w miarę przypływu ruchu i zamówień jest możliwość zaadaptowania sklepu do takich warunków bez konieczności przerywania jego działania. W przeciwnym przypadku będziesz ponosić straty finansowe i wizerunkowe. Sklepy internetowe działające w modelu SaaS oferują wysoki poziom bezpieczeństwa. Natomiast w przypadku OsCommerce wszystko musisz zrobić samodzielnie lub ewentualnie zatrudnić odpowiednich specjalistów.

Zadbaj również o bezpieczeństwo swoich klientów – zainstaluj certyfikat SSL, zabezpiecz serwer przed niepożądanym włamaniem (w przypadku SaaS administracja usługi wszystkim się zajmie).

Marketing i narzędzia wspierające sprzedaż

Pamiętaj, że sklep internetowy bez marketingu jest jak kiosk na środku pustyni. Jeżeli nikt się o nim nie dowie, to nie zapozna się z jego ofertą. Jeżeli nikt nie zapozna się z jego ofertą, to się nią nie zainteresuje, więc nie dokona zakupu. Dlatego marketing to najważniejszy element związany z prowadzeniem sklepu internetowego. Magazyn, świetna logistyka, wyszkoleni pracownicy działu obsługi klienta czy dostawa na drugi dzień nie sprawią, że w Twoim sklepie internetowym pojawi się ruch. Niedługo po uruchomieniu sklepu zacznij działania w wyszukiwarce Google (pozycjonowanie i AdWords), w mediach społecznościowych (Facebook i Instagram) i produkuj wartościową treść (blog i wideo). Buduj relacje i aktywizuj swoich odbiorców poprzez remarketing i marketing automation. Przede wszystkim działaj wielokanałowo. Pamiętaj o tym, że wszystkie te działania powinny być spójne i realizowane długofalowo zgodnie z wcześniej sporządzoną strategią marketingową. Będąc cierpliwym i konsekwentnym sprzedawcą zaczniesz szybko odcinać kupony i skalować swój biznes.

Allegro i inne platformy do sprzedaży internetowej

Dla wielu sprzedawców Allegro jest ważnym, a często kluczowym źródłem generowania sprzedaży i wartościowego ruchu w sklepie internetowym. Jeżeli Allegro zostało uwzględnione w Twojej strategii marketingowej to przy wyborze oprogramowania sklepu internetowego zwróć uwagę na to, czy oferuje dwukierunkową integrację z tą platformą sprzedażową. Taka integracja pozwoli Ci zarządzać sprzedażą z poziomu panelu administracyjnego i zapewni automatyczną aktualizację stanów magazynowych między sklepem, a Allegro.

Logistyka i magazyn

Jeżeli na poważnie podejdziesz do marketingu, to z biegiem czasu Twoja sprzedaż będzie rosła, a rosnąca sprzedaż będzie wymagała sprawnej logistyki. W przeciwnym przypadku nie udźwigniesz dużej liczby zamówień, ponieważ nie będziesz w stanie realizować konkretnego wolumenu wysyłek. Wybierając oprogramowanie sklepu internetowego upewnij się, że posiada ono odpowiednio zaawansowany wbudowany system obsługi zamówień lub integrację z systemami magazynowo-księgowymi lub systemami zarządzania magazynem.

Sprzedaż międzynarodowa

Jeżeli na początku swojej drogi w świecie e-commerce wiesz, że docelowo Twój sklep internetowy ma działać również na rynkach zagranicznych, to dobierz oprogramowanie, które Ci to zapewni. Zwróć uwagę na możliwość uruchomienia kilku sklepów w jednym panelu administracyjnym, na funkcje związane z tłumaczeniem czy też na integracje z zagranicznymi systemami płatności online, usługami kurierskimi, na ustawienia stawek VAT itp. W przeciwnym wypadku będzie trzeba wprowadzać radykalne zmiany lub szukać nowego oprogramowania sklepu internetowego.

E-commerce to przyszłość

Internetu nie można traktować jako dodatku do swojego biznesu, lecz należy go traktować jako kolejny, równie ważny kanał dystrybucji oferty, a często nawet – jako główne medium generujące sprzedaż. Od początku traktuj swój sklep internetowy poważnie, to będzie on generował poważne przychody.

Załóż sklep internetowy

W Selly możesz bezpłatnie wypróbować oprogramowanie sklepu internetowego przez 14 dni!
Gotowe szaty graficzne, dopasowana funkcjonalność do etapu rozwoju sklepu i nieograniczone możliwości w rozwoju!

Kontakt

Selly Sp. z o.o.
ul. Księcia Witolda 21/13, 50-202 Wrocław
NIP: 8961565693
REGON: 367683150, KRS: 0000684539

Dział sprzedaży: oferta@selly.pl

tel: +48 533 033 933