Personal branding w budowie marki sklepu internetowego

Ilość wyświetleń artykułu: 219

Czas czytania: 10 minut

Budowanie marki osobistej, tworzenie marki osobistej, personal branding, to personal branding, personal branding przykłady

Personal branding może stać się potężnym narzędziem w budowie pozycji sklepu internetowego na rynku. Okazuje się, że wykorzystanie marki osobistej w sprzedaży odgrywa coraz większą rolę. W Polsce możemy zaobserwować wiele przykładów marek powiązanych ściśle ze sklepami internetowymi, które umożliwiły spektakularny wzrost i rozpoznawalność. Dowiedz się, jak wykorzystać personal branding w swoim sklepie i jak go rozwijać krok po kroku. 

Czym jest personal branding? 

Personal brand, czyli inaczej marka osobista, to wizerunek, który tworzysz w sieci jako osoba. Popularność strategii marketingu sklepu internetowego opartej o działania marek osobistych (np. właściciela danego sklepu) zyskuje popularność ze względu na możliwość szybszego wzrostu rozpoznawalności i zaufania. Dzieje się tak, ponieważ konsumenci są w stanie zaufać w większym stopniu ludziom i firmom “z ludzką twarzą” niż korporacjom, których wartości i wizerunek trudno im zidentyfikować. 

Odbiorcy i potencjalni klienci, przy dokonywaniu zakupu, w coraz większym stopniu zwracają uwagę nie tyle na sam produkt, co na wartości, które za nim stoją. Niekiedy łatwiej jest pokazać wartości marki sklepu poprzez markę osobistą stojącą za nim niż w przypadku, gdy zrezygnujemy z tej możliwości. 

Marketing i sprzedaż opartą o markę osobistą polubiły szczególnie sklepy internetowe, które działają na konkurencyjnym rynku. Podczas, gdy budowa rozpoznawalności firmy byłaby trudna i czasochłonna, o tyle wzrost zasięgów przy wykorzystaniu wizerunku konkretnej osoby może być szybszy i skuteczniejszy. Aby jednak wykorzystywać personal brand efektywnie, powinniście dowiedzieć się, jak go stworzyć i generować zyski z jego pomocą. Zrobienie tego składa się z trzech głównych etapów, które w następnej części artykułu rozwiniemy. 

  1. Budowanie wizerunku eksperta 
  2. Bycie konsekwentnym w działaniu przez długi okres czasu 
  3. Mierzenie wyników, monitoring poszczególnych działań i optymalizacja strategii na podstawie analityki obserwowanych danych

Jaką rolę odgrywa personal brand w budowie marki sklepu internetowego? 

Czy kiedykolwiek kupiłeś produkt w sklepie ze względu na to, kto za nim stoi? Czy wybrałeś produkt ze względu na to, że firmę, markę lub samą rzecz stworzyła konkretna osoba? Znaczna większość konsumentów odpowiedziałaby na to pytanie twierdząco. 

A gdyby tak samo postąpić podczas reklamowania swojego sklepu internetowego? Czy myślałeś o tym, że użytkownicy mogliby kupować produkty u Ciebie ze względu na to, że właśnie Ty za nimi stoisz? Jeżeli stworzysz strategię, po czym konsekwentnie będziesz ją realizował, jest to możliwe. To prawda, że na efekty często będzie trzeba poczekać, lecz w zdecydowanej większości przypadków ten czas do osiągnięcia satysfakcjonujących wyników będzie krótszy niż wtedy, gdy budujemy tylko i wyłącznie markę firmy. 

Kilka faktów o roli marki osobistej w zwiększaniu efektywności sklepu internetowego: 

  • Konsument w większym stopniu jest w stanie zaufać konkretnej osobie niż firmie. Właśnie dlatego duża część użytkowników internetu kupuje produkty, które polecają ich idole (influencerzy). 
  • Zyskujesz przewagę konkurencyjną przy firmach, za którymi nie stoi marka osobista. Jeżeli rywalizujesz z podobnymi sklepami internetowymi w swojej branży, masz ograniczone pole do działania w kontekście komunikacji. Marka osobista może być wartością dodaną. Wizerunek eksperta może pomóc Ci przekonać odbiorców. 
  • Jeżeli jako marka osobista chcesz być spójny z wartościami reprezentowanymi przez sklep internetowy, łatwiej je pokażesz właśnie w ten sposób. Przykładowo jeżeli kreujesz markę, w której komunikujesz swoją konsekwencję w działaniu, szybkie reakcje na zmiany i dbałość o obsługę, te wartości kojarzone będą również z Twoim sklepem internetowym. 
  • Nawiązywanie kontaktów biznesowych i partnerstw staje się coraz większą szansą na rozszerzanie oferty i dodatkową dosprzedaż produktów. Marka osobista niweluje przestrzeń pomiędzy nami, a naszymi potencjalnymi kontrahentami. Dzięki temu oni mają mniejsze opory, aby swobodnie się z nami skontaktować. 

Właściciel sklepu internetowego może odgrywać więc, oprócz menedżera i lidera, rolę ambasadora marki, który sprawia, że coraz więcej osób decyduje się na skorzystanie z jej oferty. 

Właśnie wartość marek osobistych sprawia, że sklepy są w stanie wydawać budżet na influencer marketing i współpracę z twórcami. Jeżeli odpowiednio to zaplanujemy, jest to mądra strategia. 

Personal branding – Przykłady w branży e-commerce 

Zastanówmy się więc, jakie przykłady są już obecne w Polsce. Kogo możemy podglądnąć, aby zobaczyć, jak może działać zależność pomiędzy marką osobistą, a rosnącymi wynikami sklepu internetowego? Znaleźliśmy i przedstawiliśmy kilka sklepów internetowych, które oparte są o wspomnianą strategię poniżej. 

OSMPOWER – Wydawnictwo i księgarnia internetowa prowadzona przez Marcina Osmana. Marcin przez długie lata dawał wartość swoim odbiorcom i budował społeczność wokół swoich treści. Dzięki temu mógł otworzyć i rozwinąć księgarnię na bardzo konkurencyjnym rynku opartej o podobne wartości, które sam reprezentuje. Sklep internetowy łączy książki wydane przez wydawnictwo, lecz nie tylko. Znaleźć możemy tam wiele pozycji między innymi o tematyce biznesowej, marketingu i rozwoju osobistego. 

Kruger & Matz – Polska marka i sklep, również internetowy, która zajmuje się produkcją i sprzedażą sprzętu elektronicznego, jak urządzenia mobilne, telewizory, słuchawki i inne. Dużą rolę w budowaniu rozpoznawalności firmy w Polsce i nie tylko odgrywa jej właściciel, Michał Leszek. Podczas wielu wykładów mówi o tym, jak jego własna marka przyczyniła się do rozwoju całej firmy i jej sprzedaży. 

Balloon Fly High – Polska marka odzieżowa, która powstała i rozwinęła się z pomocą i udziałem marki osobistej Maksa Behra. Maks jako model, konferansjer i prezenter stworzył markę reprezentującą podobne wartości do jego. Później, wykorzystując wiedzę, doświadczenie i rozpoznawalność, konsekwentnie rozwijał markę, która nadal cieszy się zainteresowaniem w naszym kraju. Marka osobista pomogła mu budować przewagę konkurencyjną na jednym z rynków, który uznawany jest za najtrudniejszy i najbardziej ciasny, gdy mówimy o sprzedaży internetowej. 

Jak budować markę osobistą skutecznie? 

Powyższe przykłady pewnie pomogły Ci zrozumieć, jak tworzenie i konsekwentne budowanie własnej marki osobistej można skutecznie monetyzować odpowiadając na potrzeby rynku i użytkowników. Czas, abyś dowiedział się, jak zacząć przygodę związaną z personal brandingiem na swoim podwórku. Poniżej przeczytasz, jakie kroki warto podejmować, aby zwiększyć swoje szanse na budowanie pozycji. 

Warto wspomnieć, że personal branding nie jest biegiem na 100 metrów. Bliżej mu do maratonu, w którym musimy regularnie, wytrwale, konsekwentnie realizować stworzoną na samym początku strategię. Wiele osób, bez takiej świadomości, oczekuje szybkich rezultatów i natychmiastowego przełożenia na sprzedaż. Rzeczywistość pokazuje jednak, że zanim odnotujemy z tego tytułu pierwsze efekty, może minąć sporo czasu. Powyższe przykłady tylko to udowadniają. Każda z przytoczonych osób realizowała pewien, konkretny zamysł, przez lata, zanim mogła zobaczyć zauważalne efekty. 

Etap pierwszy: Wybór niszy, w której będziesz działał jako marka osobista 

Plan na markę osobistą i jej strategię warto zacząć od niszy, do której chciałbyś dotrzeć ze swoim przekazem. To część, w której określamy, do kogo chcemy trafić i segmentujemy rynek pod kątem osób, którym jesteśmy w stanie w pewien sposób pomóc, dać wartość. 

Wybór niszy jest ważny, gdyż oferta mająca trafiać do każdego, w rzeczywistości trafia do mało kogo. Dzieje się tak dlatego, że dopiero po wyborze cech charakterystycznych naszych odbiorców jesteśmy w stanie tak zaplanować treści, komunikację i kanały, aby odpowiedzieć na ich realne potrzeby i wzbudzać zainteresowanie. Zawężenie tworzy sytuację, w której lepiej rozumiemy daną grupę i zwiększamy szansę uzyskania efektów. Zawsze natomiast możemy zacząć od mniejszej grupy, a w następnej kolejności systematycznie rozszerzać ją o nowych odbiorców. 

Podzielić odbiorców możesz ze względu na cechy demograficzne, ich potrzeby, wykształcenie i cechy osobowości. 

Przykład: Kieruję swój przekaz do rodziców, dla których ważne jest bezpieczeństwo dzieci, wiedza na temat ich wychowania i budowanie więzi rodzinnych, w wieku około 30 – 40 lat. Osoby te potrzebują produktów związanych z ubiorem dziecka, spędzaniem z nim wolnego czasu i zabaw wzbudzających w nim kreatywność. 

Oczywiście, jest też opcja, w której tworzymy personę dokładniej, odpowiadając na pytania: 

  • Kim jest odbiorca? 
  • Co robi w życiu? 
  • Jak wygląda jego rutynowy dzień? 
  • Jakie problemy odbiorcy możesz rozwiązać? 
  • Jak określiłbyś sygnalizowane przez niego aspiracje? 
  • Jakie może mieć obawy w stosunku do Twojej osoby lub produktów, które oferuje Twój sklep internetowy? 

Niemniej jednak, w przypadku tworzenia marki osobistej, na początek wystarczy Ci ogólny podział rynku na segmenty i wybór kilku, które w sposób ogólny pokażą Tobie pożądanego odbiorcę docelowego. 

Biorąc pod uwagę stworzoną grupę, warto, abyś stworzył slogan marki osobistej, czyli jedno zdanie, które określa Ciebie i to, w czym możesz pomóc. 

Etap drugi: Odpowiedź na pytanie, co Ty tak właściwie możesz dać swoim odbiorcom.

Gary Vaynerchuk napisał książkę, która nazywa się “Ekonomia Wdzięczności”. Przekazem głównym wspomnianej lektury jest fakt, że dając realną wartość swoim odbiorcom możemy spodziewać się, że będą chcieli oni się nam odwdzięczyć. Oznacza to, że gdy dajemy coś, co przydaje się określonej przez nas grupie nie oczekując niczego w zamian, wartość ta do nas wróci. 

Wspomniany etap swojego personal brandingu to określenie głównych rzeczy, które możemy dać, aby zbudować wizerunek eksperta wraz ze świadomością naszej marki. 

Niekiedy jako doświadczona osoba w konkretnej branży masz pewne kompetencje i doświadczenia. Nie wszystkie jednak okażą się przydatne dla grup odbiorców, które wybrałeś. Stąd budując markę osobistą powinieneś wybrać głównie te, które posiadasz, a jednocześnie są potrzebne konsumentom. To, co jest ciekawe dla Ciebie, niekoniecznie musi takie być dla innych. 

Zaleca się również stworzenie pewnego rodzaju miejsca, w którym udostępniasz darmowe, łatwo dostępne materiały. Ty wybierzesz, zależnie od branży, w której działasz, czy będzie to blog firmowy i wartościowe artykuły, wideo na YouTube, podcast lub wydarzenia i wykłady, które dasz danej grupie. Darmowe treści często są dobrze przyjmowane, szczególnie na początku i pozwalają osobom nie przekonanym do Ciebie, poznać, czy rzeczywiście można Tobie zaufać.

Odpowiedz sobie na tym etapie na pytania: 

  • Jaką zmianę chcę wprowadzić? 
  • Co obiecuję? 

Obietnicę możesz skonstruować uzupełniając zdanie: 

Jeżeli … to … 

Np. Mój produkt jest dla ludzi, którzy wierzą, że … 

Każda marka jest pewnego rodzaju obietnicą. Klient kupując u Ciebie lub oglądając Twoje materiały, spodziewa się określonego efektu. Odkryj, co może być dla niego atrakcyjne, zdecyduj, czy możesz to dać, a później zakomunikuj mu to za pomocą obietnicy. 

Etap trzeci: Dobór odpowiednich kanałów marketingowych. 

Skoro już wiesz, kim są Twoi potencjalni odbiorcy, czas na określenie kanałów, którymi do nich możesz dotrzeć. Ważne jest, aby podejść do tej części planu dopiero w tym momencie, gdyż wybór jest ogromny, a szczególnie na początku, czas większość z nas ma ograniczony. Stąd tak ważne jest, aby wyselekcjonować media, które charakteryzują się największą szansą dotarcia do odbiorców, na których nam zależy. 

Przykłady: 

  • Własny blog na stronie internetowej 
  • Podcast branżowy 
  • Kanał na YouTube 
  • Artykuły sponsorowane w cudzych mediach 
  • Wykłady na uczelniach i podczas wydarzeń branżowych
  • Sponsoring wydarzeń lub innych osób
  • Konto i budowanie społeczności na LinkedIn 
  • Tematyczna grupa na Facebooku 
  • Ciekawie prowadzony profil na Instagramie 

Etap czwarty: Ułóż z tego plan! 

Przeszliśmy już przez wszystkie elementy, które mogą sprawić, że budowa marki osobistej przyśpieszy, co wpłynie na sprzedaż w sklepie internetowym. Ostatni etap to ułożenie wszystkich elementów w konkretny plan, przykładowo na czas kilku miesięcy, który konsekwentnie będziemy realizować. 

Bardzo ważne jest również obserwowanie efektów i korygowanie kierunku na podstawie informacji zwrotnej z rynku. Personal branding to proces, który często się nie kończy. 

Jacek Kłosiński stworzył cykl, w którym opowiedział o budowaniu marki osobistej w prosty sposób.

Będąc początkującym i biorąc pod uwagę wszystkie informacje zawarte w powyższym artykule, masz duże szanse na osiągnięcie założonych z początku celów. Nam natomiast pozostaje życzyć Tobie powodzenia. Jeżeli natomiast dopiero myślisz nad założeniem sklepu internetowego, wypróbuj nasze oprogramowanie abonamentowe. Skorzystaj z 30 – dniowego okresu testowego i zobacz, jak proste może być tworzenie witryny do sprzedaży.

Adrian Prędkiewicz

Adrian Prędkiewicz
Marketing Manager

Marketing Manager w Selly. Planuje, wdraża i ulepsza działania marketingowe dla firm z branży usługowej, B2B i e-commerce zwiększając ich rentowność. Związany z digital marketingiem od lat. Doradza w zakresie strategii, wykorzystywania AI (sztucznej inteligencji), kampanii reklamowych i analityki.

Absolwent Akademii Leona Koźmińskiego. Lubi czytać, ćwiczyć i ścigać się na gokartach.

Załóż sklep internetowy

W Selly możesz bezpłatnie wypróbować oprogramowanie sklepu internetowego przez 14 dni!
Gotowe szaty graficzne, dopasowana funkcjonalność do etapu rozwoju sklepu i nieograniczone możliwości w rozwoju!

Kontakt

Selly Sp. z o.o.
ul. Księcia Witolda 21/13, 50-202 Wrocław
NIP: 8961565693
REGON: 367683150, KRS: 0000684539

Dział sprzedaży: oferta@selly.pl

tel: +48 533 033 933