Jak założyć sklep internetowy krok po kroku

Dużo osób zastanawia się jak założyć sklep internetowy. Tworzenie sklepu internetowego to jeden z najszybszych sposobów na rozpoczęcie własnego e-biznesu. Działalność handlowa w sieci nie wymaga zbyt dużych nakładów finansowych na samym początku (w porównaniu do uruchamiania tradycyjnego sklepu) i może szybko przynieść pierwsze przychody. O czym warto pamiętać podczas uruchamiania własnego sklepu internetowego?

Jeżeli rozpoczynasz działalność e-handlową to musisz zadbać o wiele elementów, m.in: dowiedzieć się jak założyć sklep internetowy, wybrać odpowiednie oprogramowanie sklepu internetowego, zadbać o bazę produktów i o promocję swojego sklepu.

Ile kosztuje założenie sklepu internetowego?

Wbrew pozorom założenie sklepu internetowego nie kosztuje zbyt wiele. To ile kosztuje założenie sklepu internetowego wynika z potrzeb i oczekiwań. Idealnym rozwiązaniem na start jest skorzystanie z gotowej platformy sklepów zapewniającej wsparcie techniczne oraz hosting Twojego biznesu. Warto jednak pamiętać o tym, by było to rozwiązanie, które nie będzie ograniczać rozwoju sklepu i poszczególne opcje da się dostosowywać do własnych potrzeb. Jaki sklep internetowy spełni takie oczekiwania? W Selly.pl rozwój sklepu internetowego pod kątem indywidualnych opcji wpisany jest w plan abonamentowy o nazwie Standard.

Po wybraniu platformy warto podpisać umowę z firmą oferującą szybkie płatności internetowe (duża wygoda dla kupujących). Następnie konieczne jest rozpoczęcie współpracy z przewoźnikami (Poczta Polska oraz firmy kurierskie lub brokerzy usług kurierskich). Dzięki podpisaniu umowy możemy liczyć na rabaty uzależnione od liczby przesyłek nadawanych w danym miesiącu.

Przed faktycznym uruchomieniem sprzedaży należy również opracować wszystkie ważne podstrony informacyjne dla klientów, zwłaszcza regulamin (ważne jest wykluczenie klauzul niedozwolonych według UOKiK) oraz politykę prywatności (baza klientów powinna być zgłoszona do GIODO). Później zostaje wypełnienie sklepu towarami do sprzedaży i rozpoczęcie działań marketingowych, które sprowadzą do nas pierwszych klientów. Do najpopularniejszych form promocji e-sklepu należą: pozycjonowanie strony (SEO), płatna reklama w wyszukiwarce Google (AdWords), porównywarki cen oraz stosowanie e-mail marketingu. Platforma Selly.pl wspiera efektywne wykorzystanie tych wszystkich obszarów, dostarcza także narzędzi do budowania lojalności z kupującymi.

Sklep internetowy – integracja z hurtownią dropshipping

Jeśli dopiero szukasz pomysłu na biznes, nie wiesz jak założyć sklep internetowy, a chciałbyś zacząć sprzedawać towary i usługi w internecie. Z pomocą przychodzi oprogramowanie Selly nie musisz wiedzieć, co konkretnie sprzedawać, posiadamy automatyczne integracje z hurtownią dropshiping. Dzięki dostępnym narzędziom, Selly umożliwia integrację oferty z dosłownie każdym dostawcą produktów. Możesz wybrać dystrybutorów z wielu branż (Komputery, RTV, Książki, Ubrania, Filmu, Miliraria, Zegarki czy Biżuteria) i po dopełnieniu wymaganych formalności wystartować ze sprzedażą. Czasy, kiedy poszukiwanie hurtowni czy dostawców, a później konieczność ręcznego poprawiania własnej oferty w sklepie internetowym już dawno minęły. Dzięki takiemu rozwiązaniu w Twoim biznesie odejdzie sporo kosztów związanych z koniecznością utrzymywania własnego magazynu produktów – wystarczy, że będziesz trzymać u siebie bestsellerowe pozycje (10 czy 20% całej oferty), a resztę sprowadzać dopiero pod konkretne zamówienia klientów. Oszczędności w tym zakresie z powodzeniem można zaś przeznaczyć na działania marketingowe.

Dodatkowo, na Selly nie musisz ograniczać się wyłącznie do handlu tradycyjnymi towarami. Skrypt sklepu internetowego daje do dyspozycji także sprzedaż plików, dzięki czemu Twoja oferta może składać się z ebooków i/lub audiobooków przesyłanych drogą elektroniczną.

Przed faktycznym uruchomieniem sprzedaży należy również opracować wszystkie ważne podstrony informacyjne dla klientów, zwłaszcza regulamin (ważne jest wykluczenie klauzul niedozwolonych według UOKiK) oraz politykę prywatności (baza klientów powinna być zgłoszona do GIODO). Później zostaje wypełnienie sklepu towarami do sprzedaży i rozpoczęcie działań marketingowych, które sprowadzą do nas pierwszych klientów. Do najpopularniejszych form promocji e-sklepu należą: pozycjonowanie strony (SEO), płatna reklama w wyszukiwarce Google (AdWords), porównywarki cen oraz stosowanie e-mail marketingu. Platforma Selly.pl wspiera efektywne wykorzystanie tych wszystkich obszarów, dostarcza także narzędzi do budowania lojalności z kupującymi.

Jeżeli chcesz przenieść swój działający sklep na platformę Selly to wiedz, że możesz liczyć na pełne wsparcie naszego zespołu, który wykonał już setki wdrożeń dla firm. Wiele gotowych platform sklepowych nie oferuje tego, co Selly – możliwości rozwoju systemu w zależności od konkretnych potrzeb pojawiających się w biznesie. Jeżeli Twoój obecny skrypt sklepu internetowego nie zapewnia Ci swobodnej ewolucji, to wybierając Selly możesz liczyć na sprawne przeniesienie całej bazy produktów i klientów oraz wsparcie przy konfiguracji sklepowego. Zapewniamy opiekę nad serwerami czy kodem źródłowym całego systemu, dzięki czemu nie trzeba martwić się o aspekty techniczne i można zająć się handlem. Dzięki Selly skupiasz się zatem na tym, co w tym biznesie jest najważniejsze.

Zobacz jak szybko założyć sklep – najważniejsze kroki:

1. Oprogramowanie sklepu internetowego

Jest to jedna z najważniejszych kwestii, której wymaga założenie sklepu internetowego. Dostępnym obecnie, wygodnym rozwiązaniem są bezpłatne platformy, które można dostosować do swojego asortymentu i własnych preferencji – umożliwiają one wejście na rynek zagraniczny, współpracę z hurtowniami, zarządzanie stanem magazynowym oraz integrację ze skrzynką mailową.

2. Odpowiednia nazwa sklepu, domena i hosting

Chwytliwa nazwa to jeden z kluczy do sukcesu. Najlepiej jeśli jest krótka i wpadająca w ucho. Tak samo jak domena, powinna również budzić skojarzenia z oferowanym przez Ciebie asortymentem. Wybrany hosting powinien być natomiast uzależniony m.in. od wielkości założonego sklepu internetowego czy parametrów serwera, które oferuje dostawca hostingu.

3. Aspekty prawne – Regulamin, polityka prywatności i GIODO

Własny regulamin to coś, co powinien mieć każdy sklep internetowy. Przede wszystkim jego posiadanie narzucone jest przez normy prawne, należy jednak mieć świadomość tego, że regulamin jest podstawą wielu czynności odbywających się w relacji sprzedawca-klient oraz stanowi podstawę informacji dla osób odwiedzających witrynę. Dokument „polityki prywatności” informuje natomiast klientów o tym, jak zbierane i wykorzystywane są ich dane osobowe.

4. Polityka magazynowa, księgowość, paragony i faktury

Założenie sklepu internetowego, tak samo jak każdego innego, wiąże się również z zadaniami logistycznymi. Istotnym elementem prowadzenia działalności jest polityka magazynowa, pakowanie oraz wysyłka zamówień – wszystko powinno odbywać się płynnie. Należy zadbać również o profesjonalne prowadzenie księgowości, co można zlecić zewnętrznej firmie.

5. Systemy płatności online

Zastanawiając się na temat tego, jak założyć sklep internetowy, nie można zapomnieć o systemach płatności online. Umożliwiają one szybkie i sprawne przeprowadzanie transakcji – obie strony w ciągu krótkiej chwili dostają informację o zrealizowanej zapłacie. Przy wyborze należy zwracać uwagę na obowiązujące koszty i prowizje oraz możliwość kontrolowania przelewów.

6. Kurierzy

Komunikacja posprzedażowa z klientem ma bardzo duży wpływ na jego zadowolenie z naszych usług. Wybierając firmę kurierską, należy zwrócić uwagę m.in. na to, jaki procent paczek dociera do klientów w terminie, na ilość podejmowanych prób dostarczenia paczki, kanały komunikacji czy formy dostawy. Warto mieć na uwadze również, że od kuriera zależy nie tylko to, kiedy paczka dotrze do adresata, ale również w jakim stanie.

7. Wygląd sklepu: szata graficzna

W wielu przypadkach zanim internauta zapozna się z naszym asortymentem, zwróci uwagę na wygląd strony. To dlatego tak istotne jest, by nasz założony sklep internetowy miał atrakcyjną szatę graficzną. Obecnie w cenie są oszczędne, przejrzyste motywy, które nie odwracają uwagi od produktów i umożliwiają intuicyjne poruszanie się po założonym sklepie. Należy pamiętać również o spójnej identyfikacji wizualnej oraz doborze właściwych kolorów.