Idealny pomysł na biznes na wsi – TOP 12

Ilość wyświetleń artykułu: 317

Czas czytania: 6 minut

pomysł na biznes na wsi

Biznes to zwrot, który w pierwszej chwili przywodzi nam na myśl wielkie korporacje, wieżowce oraz metropolie. Jednak działalność można prowadzić w niemalże każdym miejscu. Nawet małe miejscowości i wsie mają szansę na biznes, który będzie cieszył się dużym powodzeniem – wystarczy znaleźć ciekawy pomysł na biznes. Jeśli wciąż nie masz pomysłu na własną działalność, zobacz naszą listę z propozycjami na biznes na wsi.

Jak znaleźć pomysł na założenie własnego biznesu?

W czym czujesz się najlepiej? Masz jakieś szczególne zainteresowania? Poszukiwania pomysłu na własny biznes najlepiej zacząć… od siebie samego. Zastanów się nad swoimi możliwościami oraz aktualnym kapitałem, który posiadasz. Dzięki dokładnej analizie swoich predyspozycji, uzyskasz jasny obraz, do jakiej działalności masz dostosowany kapitał finansowy i psychologiczny.

Drugim, niezwykle ważnym aspektem, jest fakt, czy na swój biznes na wsi znajdziesz potencjalnych klientów. Dotarcie do właściwej grupy odbiorców, którzy będą zainteresowani Twoim produktem lub usługą to połowa sukcesu. Zastanów się kto miałby być Twoim klientem – określ jego wiek, płeć, zachowania oraz zainteresowania. Dzięki analizie klientów zyskasz świadomość do kogo kierujesz swój biznes.

Pomysły na własny biznes na wsi

Zarabianie pieniędzy w mniejszych miejscowościach nie musi być trudne – w obszarach wiejskich również można otworzyć biznes, który będzie przynosić zyski i stanowić ciekawą alternatywę dla wielkomiejskich przedsiębiorstw. Jeśli jeszcze nie masz pomysłu na własny pomysł na biznes na wsi – poznaj naszą listę inspiracji top pomysłów na dochodowe biznesy.

Pomysł na biznes na wsi

Własna agroturystyka

Na wsi pomysły biznesowe powinny być powiązane jak najmocniej z otoczeniem i możliwościami, które oferuje lokalizacja, a które warto podkreślać w swoim biznesie. Dlatego naszą listę otwiera agroturystyka.

Bliskość natury, świeże powietrze i piękne krajobrazy to właśnie powody, za które kochamy wieś. Wiele osób coraz częściej, jako miejsce wypoczynku i spędzania wolnego czasu, wybiera obszary wiejskie oddalone od dużych miast. Możliwość spędzania czasu w spokojnej, zielonej okolicy to dla wielu osób odskocznia od codzienności i zgiełku miasta, dlatego agroturystyki tam często cieszą się dużym powodzeniem. Dodatkowym atutem takich miejsc jest możliwość bliskiego obcowania ze zwierzętami hodowlanymi, możliwość jazdy konnej, czy też samodzielny zbiór owoców. Stworzenie dla turystów wiejskiej sielanki, może więc stanowić ciekawy biznes na wsi.

Dom weselny

Wesela w stylu rustykalnym oraz boho są coraz bardziej popularne, a do ich scenerii najlepiej pasuje wieś! Młoda para za spędzenie najważniejszego dnia w pięknej sali otoczonej wiejskimi krajobrazami potrafi zapłacić naprawdę duże pieniądze!

Domy weselne to świetna inwestycja, która będzie przynosić satysfakcjonujący zysk. Jednak warto zainwestować wcześniej w aranżację miejsca, aby wnętrze budynku odpowiadało stylem swojemu otoczeniu.

Gastronomia

Własna gastronomia jest zawsze świetnym pomysłem na biznes, jednak przeważnie bardzo konkurencyjnym. Myśląc o założeniu własnego lokalu gastronomicznego warto przeanalizować otoczenie. Czy w okolicy jest dużo restauracji? Czy w tej lokalizacji znajdą się klienci chętni do skorzystania z takich usług lokalnego baru? Jeśli wieś leży w turystycznej lokalizacji klienci powinni chętnie odwiedzać takie miejsce, zwłaszcza, jeśli mogliby w nim otrzymać lokalne przysmaki.

Jeśli zostaniesz szefem małej gastronomii, powinieneś sprawdzić strony miejskich restauracji, które mogą zainspirować do wprowadzenia ciekawych dań, przystawek oraz drinków.

Sprzedaż produktów ekologicznych

Ekologiczne gospodarstwo rolne to dobry pomysł na biznes, ale również stale rozwijająca się część gospodarki. Świadomi konsumenci coraz chętniej sięgają po produkty bez substancji chemicznych, pochodzenia lokalnego, ekologiczne oraz ze sprawdzonych źródeł. Sprzedaż owoców, świeżych warzyw oraz jaj od kur z wolnego wybiegu to produkty, po które chętnie będą sięgać klienci. Dodatkowo ekologicznymi produktami możesz handlować samodzielnie, w sklepie internetowym lub nawiązać współpracę z lokalnymi sklepami spożywczymi.

Domowe wyroby

Kto z nas nie tęskni za smakiem domowych wypieków, czy pysznych przetworów? Coraz więcej osób chętniej wybiera domowe wypieki oraz wyroby od lokalnych sprzedawców, zamiast dokonywać zakupów w dużych sieciach handlowych.

Jeśli jesteś mistrzem w pieczeniu ciast lub robieniu przetworów warto rozpocząć własną sprzedaż i rozkręcić biznes. Swoje wyroby możesz sprzedawać zarówno bezpośrednio lub do lokalnych gastronomii. Dodatkowo warto swoją działalność rozreklamować w Internecie, aby jak najwięcej osób wiedziało o Twojej działalności.

Usługi kosmetyczne

Świadczenie usług kosmetycznych nie musi odbywać się jedynie w dużych miastach. W małych miejscowościach i wsiach również mogą powstawać gabinety kosmetyczne oraz salony fryzjerskie, z których chętnie skorzystają okoliczni klienci.

Hodowla roślin ozdobnych

Ostatnim czasem panuje moda na różnorodne rośliny domowe oraz ogrodowe. Co więcej im bardziej egzotyczny i kolekcjonerski roślinny okaz, tym więcej pieniędzy są w stanie zapłacić za niego klienci. Hodowla roślin może być zatem fantastycznym pomysłem na biznes. Jeśli masz „rękę do roślin” powinieneś zainteresować się możliwościami, jaki daje ten biznes. Hodowla drzewek bonsai, różnorodnych filodendronów lub alokazji? Świat roślin jest różnorodny, więc na pewno znajdziesz gatunek idealny dla siebie.

Sklep online

Boisz się, że sklep w małej miejscowości nie przyciągałby wystarczającej ilości klientów? Nic straconego! Skorzystaj ze sprzedaży internetowej. Możliwość prowadzenia biznesu przez Internet to przede wszystkim umiejętność reklamowania swojego biznesu oraz świetnej obsługi klienta. Mieszkając we wsi warto zainteresować się taką możliwością, ponieważ sprzedaż internetowa nie niesie ze sobą ograniczeń związanych z lokalizacją.

Wskazówki odnośnie założenia sklepu Internetowego, rodzaju platform oraz ich możliwości, znajdziesz na naszym blogu.

sklepy internetowe Selly

Rękodzieło

Produkty wykonywane ręcznie są wyjątkowe i niepowtarzalne, dlatego ostatnim czasem cieszą się coraz większą popularnością. Obecnie świadomi konsumenci znacznie bardziej zwracają uwagę na pochodzenie produktu, jego ślad węglowy, wpływ na środowisko oraz sposób produkcji, z tego powodu coraz chętniej wybierając lokalne produkty handmade.

Ręcznie wykonywana biżuteria, ceramika, haftowane serwetki okolicznościowe, pamiątki regionalne to tylko niektóre z pomysłów, które możesz wykonywać samodzielnie, a które z pewnością urzekną niejednego klienta i zachęcą go do zakupu. Dodatkowo swoje produkty możesz sprzedawać osobiście lub za pośrednictwem różnorodnych platform.

Biznes vendingowy

Biznes vendingowy to jedna z najszybciej rozwijających się branż, która swoje początki znajduje w Stanach Zjednoczonych. Ten nowoczesny biznes opiera się na strategicznym rozpoznawaniu lokalizacji i umieszczaniu w nich automatów z przekąskami. Jest to świetne rozwiązanie ze względu na coraz bardziej postępującą automatyzację oraz aktywny tryb życia, który niekiedy wymusza na konsumentach zakupy w niestandardowych godzinach lub dokonywanie ich w szybkim tempie.

Biznes vendingowy może być świetną opcją na biznes na wsi, ponieważ aktywnie nie musisz uczestniczyć w jego prowadzeniu. Wystarczy w wybranej, dogodnej lokalizacji ustawić automat, serwisować go i uzupełniać, a klienci po uiszczeniu opłaty mogą zakupić wybrany produkt. Biznes kręci się sam!

Hodowla zwierząt

Prowadzenie własnego biznesu powiązanego z hodowlą zwierząt to ciężka, ale również dochodowa działalność, która wymaga wcześniejszych inwestycji, aby zapewnić hodowanym gatunkom odpowiednie warunki. Temat hodowli daje jednak szerokie możliwości. Hodowla koni, hodowla ryb lub biznes opierający się na własnej pasiece to działalności, dla osób, które są zaznajomione z wybranym gatunkiem. A stadnina koni lub staw wędkarski prowadzone przez miłośnika, na pewno zostaną docenione przez klientów!

Kemping

Posiadasz dużą parcelę w atrakcyjnej lokalizacji? Zastanów się nad założeniem kempingu! Otworzenie kempingu to świetna opcja na dodatkowy biznes, ponieważ wiele osób wybiera podróżowanie z przyczepą kempingową lub decydując się na nocleg pod namiotem.

Ten rodzaj biznesu warto połączyć z dodatkowymi atrakcjami. Na polu kempingowym warto wyznaczyć miejsca na ogniska, zadbać o podstawową infrastrukturę sanitarną oraz rozważyć możliwość połączenia kempingu z organizacją spływów kajakowych lub innych aktywności wodnych.

Podsumowanie

Wielkie miasta to nie jedyne miejsca, gdzie warto prowadzić przedsiębiorstwo. Małe miejscowości i wsie to również atrakcyjne lokalizacje do zakładania własnej firmy. Prowadzenie własnej działalności w obszarach wiejskich daje szerokie spektrum możliwości i zachęca do podkreślania walorów, jakie oferuje lokalizacja. 



Adrian Prędkiewicz

Adrian Prędkiewicz
Marketing Manager

Marketing Manager w Selly. Planuje, wdraża i ulepsza działania marketingowe dla firm z branży usługowej, B2B i e-commerce zwiększając ich rentowność. Związany z digital marketingiem od lat. Doradza w zakresie strategii, wykorzystywania AI (sztucznej inteligencji), kampanii reklamowych i analityki.

Absolwent Akademii Leona Koźmińskiego. Lubi czytać, ćwiczyć i ścigać się na gokartach.

Załóż sklep internetowy

W Selly możesz bezpłatnie wypróbować oprogramowanie sklepu internetowego przez 14 dni!
Gotowe szaty graficzne, dopasowana funkcjonalność do etapu rozwoju sklepu i nieograniczone możliwości w rozwoju!

Kontakt

Selly Sp. z o.o.
ul. Księcia Witolda 21/13, 50-202 Wrocław
NIP: 8961565693
REGON: 367683150, KRS: 0000684539

Dział sprzedaży: oferta@selly.pl

tel: +48 533 033 933